Болоња воведе ограничување на брзината од 30 км/час

Во италијанскиот град Болоња протести одржаа незадоволните возачи откако беше воведено ограничувањето на брзината од 30 км/ч, а беше изречена првата казна за пречекорување на брзината од 9 км/ч.

The Guardian објави дека на човек по име Серхио Балдаци му е даден и првиот билет за брзо возење. Овој златар отишол на работа во центарот на Болоња и возел, како што вели, 25 км/ч.

Меѓутоа, во еден момент ја зголемил брзината, по што бил запрен од полициска единица со камери за брзина.

„Возев само 39 км/ч и сега имам медал затоа што бев првиот казнет“, изјави Балдаци за The Guardian и додаде дека тоа е малку смешно.

Претходното ограничување на брзината беше 50 км/ч. Ограничувањето од 30 км/час предизвика негодување кај некои возачи во градот.

Поворка од автомобили го запре сообраќајот во знак на протест, додека таксистите се заканија дека ќе ги зголемат цените како одговор на принудените да возат побавно.

За утре попладне е планиран протест на возачи пред градското собрание, доколку времето дозволат, а најавен е и референдум на оваа тема.

„Во Болоња во моментов има многу гнев“, тврди Андреа Спетоли, еден од организаторите на протестот.

Возачите на автобуси, исто така, изразија загриженост дека помалата брзина може да го наруши возен ред, додека други тврдеа дека вниманието на брзиномерот наместо на патот може да ги зголеми несреќите.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Авто новости

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Read more

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Read more

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Read more

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Read more
 

Автомобили

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе