КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕХФ ЕУРО 2020 УНГАРИЈА / СЛОВАЧКА

Брестовац го објави списокот на ракометари за претстојните квалификации

Селекторот на македонската репрезентација на Македонија денеска го објави списокот на повикани играчи за претстојните квалификациски натпревари против Финска и Швајцарија.

Фото: РФМ

Квалификациите за ЕУРО 2022 почнуваат во ноември, а Македонија на 4-ти од 20:00 часот ќе ги отвори против Финска во Скопје, додека три дена подоцна ќе гостува во градот Цуг каде од 18:30 ќе игра против Швајцарија.

Данило Брестовац за овие два натпревара повика 19 ракометари, а изненадува тоа што на списокот го нема дуото на Вардар - голманот Борко Ристовски и крилото Гоце Георгиевски. Како што е познато, Вардар има проблеми со позитивни во таборот, па не е исклучено допрва уште некој од таборот на „Црвено-црните“ да ѝ откаже на репрезентацијата.

Голмани:
Никола Митревски - Порто (Португалија)
Мартин Томовски - Лудвигсхафен-Фризенхајм (Германија)
Марко Кизиќ - Вардар

Крила:
Дејан Манасков - Веспресм (Унгарија)
Бојан Маџовски - Е. Пелистер
Ненад Костески - Е. Пелистер
Мартин Поповски - Амичитија (Швајцарија)

Пикери:
Стојанче Стоилов - Вардар
Никола Маркоски - Е. Пелистер
Жарко Пешевски - Битенел 1898/Штургарт (Германија)

Бекови:
Филип Талески - Вардар
Филип Кузмановски - Ханофер-Бургдорф (Германија)
Марио Танкоски - Е. Пелистер
Марко Мишевски - Вардар
Кирил Лазаров - Нант (Франција)
Мартин Велковски - Е. Пелистер
Мартин Серафимов - Металург
Милорад Кукоски - Е. Пелистер
Дарко Георгиевски - Анжер (Франција)

Пренос од двата натпревара ќе врши МРТ.

реклама

Ракомет

Вардар загуби од Кјелце

Read more

Алушовски: Очекувам неизвесен натпревар

Read more

Вујин: Ги воочивме грешките од првиот меч со Кјелце, во Полска одиме на победа

Read more

Дибиров: Средбите Вардар – Кјелце се ракометна класика

Read more

Спорт

Конте: Само победа над Борусија Менхенгладбах нè остава во игра

Читај повеќе

Историски преседан во Лигата на шампиони

Читај повеќе

Балотели близу до нов клуб: „Овде би го дочекале како Марадона“

Читај повеќе
  • play_arrow

Кога на Клоп ќе му „пукне филмот“ со новинарите

Читај повеќе
  • play_arrow

Солзи и гордост: Како играчите на Бока прославија гол пред ќерката на Марадона?

Читај повеќе
  • play_arrow

27 секунди пекол: Вистинско чудо е како Грожан преживеа

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најконтроверзни сопственици на фудбалски клубови

Читај повеќе

Лекарот на Марадона под истрага заради можно убиство од небрежност

Читај повеќе
  • play_arrow

Грожан преживеа страшна несреќа на трката во Бахреин

Читај повеќе