Call of Duty: Modern Warfare III ќе користи ВИ технологија против токсичните гласовни разговори

Игриците имаат моќ да ги поврзат луѓето ширум светот во уживање и тимска работа, но тие исто така можат да создадат простор за токсичен говор и омраза. Компанијата Activision сака да ги сведе негативните работи на минимум и најави соработка со компанијата Modulate.

Компанијата Modulate користи технологија која го идентификува токсичниот и говорот на омраза, а Activision ќе ја користи за директно модерирање на гласовниот разговор во игрицата „Call of Duty: Modern Warfare III“.

Системот за вештачка интелигенција (ВИ) на Modulate, наречен ToxMod, ги идентификува заканите како говор на омраза, радикализација и самоповредување во реално време и работи во три чекори: тријажа, анализа и ескалација. ToxMod ги „слуша“ сите гласовни разговори и ги наоѓа оние што бараат детален преглед. Сите означени податоци се зачувуваат на серверите на Modulate, додека сите други податоци се обработуваат директно. После тоа, компанијата анализира сè, од тонот до емоцијата, односно не само она што е кажано, туку и начинот на кој е кажано и како другите играчи реагирале на тоа. На крајот, ги информира модераторите за најтоксичните инциденти и им остава на нив да преземат акција. Компанијата тврди дека тоа е „единственото решение за ублажување на гласовниот разговор“ кој моментално е достапен и дека има заштитено „десетици милиони играчи“.

Интеграцијата на ToxMod може да помогне целосно да се спречат токсичните одговори преку работа со постоечките системи фокусирани на текст и известување.

„Борбата со токсичниот гласовен разговор долго време е голем предизвик во светот на игриците. Во оваа соработка, ја донесуваме врвната технологија за машинско учење на Modulate што може да се примени на глобално ниво во реално време. Тоа е клучен чекор во создавањето и одржувањето на забавата, фер и пријатно искуство за сите гејмери“, изјави извршниот директор на Activision, Мајкл Венс.

ToxMod сега е достапен во англиска бета верзија во Северна Америка за „Call of Duty: Modern Warfare II“ и „Call of Duty: Warzone“, додека ќе биде достапен на глобално ниво, со исклучок на Азија, кога игрицата „Call of Duty: Modern Warfare III“ ќе пристигне на пазарот на 10 ноември.

Тагови
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Гејминг

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Read more

Објавен трејлерот за GTA 6: Познати се првите детали, ќе пристигне во 2025 година

Read more

Сонот на гејмерите, лесно може да стане јаве!

Read more

Луис Хамилтон доаѓа во Fortnite

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе