ЛА ЛИГА 2022/2023

Чави за поразот од Алмерија: Го одигравме најлошиот натпревар сезонава

Каталонците пропуштија голема шанса да ја зголемат разликата во однос на Реал Мадрид, но изненадувачкиот пораз на гостувањето кај Алмерија всушност му донесе намалување на кралскиот клуб.

Реал Мадрид одигра 1:1 во градското дерби со Атлетико, па сите очекуваа Барселона да побегне на +10 со победа во Алмерија. Тоа не само што не се случи, туку избраниците на Чави Ернандес упатија само еден удар во рамките на домашниот гол, а згора на тоа од 24. минута имаа негатива која до крајот не успеаја да ја анулираат, па го загубија натпреварот.

Чави беше нервозен на клупата, па уште во 52. минута доби жолт картон поради кој во наредното коло ќе мора да одлежи суспензија. Тогаш Барселона игра дома со Валенсија.

Remote video URL

„Бесен сум, бидејќи го одигравме најлошиот натпревар сезонава, особено во првото полувреме“, рече Чави во изјава за Marca.

„Ни недостасуваше интензитет и ритам. Не покажавме страст за победа. Во второто полувреме се подобривме. Беше тоа тежок натпревар, а и тежок ден, но сѐ уште сме лидери со предност од 7 бодови“, додаде.

„Ќе биде тешко да се освои Ла Лига, но мораме да реагираме сега. Тука не покажавме дека сакаме да победиме“, заврши Чави.

Барса в четврток игра токму против Реал Мадрид, но во Копа дел Реј, во првиот полуфинален натпревар.

реклама

Ништо повеќе нема да биде исто: „Кинезите“ влегоа во Топ 10

Read more

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Симбол на љубов и упорност: Каланхојата е моментално најпопуларното цвеќе

Read more

Трик за магдоносот да биде свеж и до месец дена

Read more

Фудбал

Манчестер Јунајтед поради Ница ќе мора да игра во Конференција наместо во Лига Европа?

Read more

На Лестер му се заканува рекордно одземање бодови

Read more

Фиорентина вторпат во година дена го напаѓа пехарот во Конференциската лига

Read more

Атина е на нозе - Олимпијакос пред историски успех

Read more
 

Спорт

Манчестер Јунајтед поради Ница ќе мора да игра во Конференција наместо во Лига Европа?

Читај повеќе

На Лестер му се заканува рекордно одземање бодови

Читај повеќе

Фиорентина вторпат во година дена го напаѓа пехарот во Конференциската лига

Читај повеќе

Атина е на нозе - Олимпијакос пред историски успех

Читај повеќе

Кристијано Роналдо постави нов светски рекорд

Читај повеќе

Три причини зошто Чави сакал да се ослободи од Левандовски

Читај повеќе

Анчелоти: Нема его во соблекувалната на Реал

Читај повеќе

Флуминенсе го потврди трансферот на Холанд, тој не знае што се случува

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо: Не бркам рекорди, тие ме бркаат мене

Читај повеќе