Чесите се снајдоа за групно гледање фудбал и навивање

Фудбалската сезона се реактивира и во Чешка, а иако се игра без публика, навивачите сепак се снајдоа и тоа на многу оригинален начин.

Синоќа во Прага се играше дербито помеѓу двете првопласирани екипи, лидерот Спарта и вториот Викторија. Беше забрането присуство на публиката на стадионот „Летна“, но сепак навивачите ги освоија симпатиите на фудбалските фанатици со нивниот начин на гледање на натпреварите.

Навивачите на Викторија со своите автомобили запоседнаа еден од градските паркинзи во Плзењ каде на видео-бим го следеа натпреварот, навиваа, пиеја пиво и запалија по некоја бакља.

Лукаш Калвах во 26. минута им донесе радост на насобраните навивачи, а во 52. минута Жан-Давид Богел зголеми на 0:2. Спарта преку Давид Мобериј Карлсон ја врати неизвесноста на три минути до крајот, но сепак гостите од Плзењ ја однесоа победата за лудница на градскиот паркинг.

На табелата по 25 кола лидер останува Спарта со 61 бод и 8 повеќе од второпласираната Викторија која и покрај победата сепак доста заостанува..

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Read more

Фудбал

„Ѓаволите“ не запираат, на бод се од ЛШ

Read more

Иднината на ВАР е во рацете на Колина

Read more

Имобиле: Лацио не е повеќе ист

Read more

Времеплов: 14 години од инцидентот Матераци - Зидан

Read more

Спорт

  • play_arrow

„Ѓаволите“ не запираат, на бод се од ЛШ

Читај повеќе

Иднината на ВАР е во рацете на Колина

Читај повеќе

Имобиле: Лацио не е повеќе ист

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 14 години од инцидентот Матераци - Зидан

Читај повеќе

Михајловиќ против Sky: Ниту збор за Болоња, личите на канал на Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Елмас славеше на гости кај Пандев

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса го доби градското дерби и го испадна Еспањол

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Читај повеќе

Загина светскиот шампион во сноубординг Алекс Пулен

Читај повеќе