Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Појадокот треба да биде вашиот најздрав оброк и треба да смислитете јадење кое ќе ви обезбеди доволно хранливи материи за вашето тело и кое ќе ви даде енергија.

Сите веќе знаеме дека е важно што јадеме наутро бидејќи го стартува метаболизмот и е важно за контролата на телесната тежина. Значи, не е важно само да јадеме нешто, туку важно е што јадеме.

Поточно, погрешната храна што се јаде за појадок може да ни наштети, односно да ги наруши хормоните кои играат пресудна улога во контролата на телесните масти.

Иако можеби ви се чини дека овошното смути и јогуртот се идеален оброк за да го започнете денот, вистината е малку поинаква. Исто како и соковите, купените јогурти и смутињата обично содржат огромна доза шеќер, како и адитиви. Вистина е дека ќе ве освежи и ќе ви даде инстант енергија, но и брзо ќе ви ја одземе.

Наместо јогурт и смути, ве советуваме да изберете свежо овошје кое можете да го консумирате заедно со житарици. Ова е одличен избор на храна за луѓе кои се на диета бидејќи ќе го снабдите вашето тело со растителни влакна.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Здравје

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Read more

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Read more

Зошто се појавува кариес иако водите добра орална хигиена?

Read more

Дали со јаболков оцет може да се намали нивото на шеќер во крвта?

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе