Чоу објасни како ја преживеа страшната несреќа во Силверстоун

Ф1
Ф.З.
/ 05.07.2022 / 11:35

Чоу Гуанју беше вклучен во еден од најужасните судири во поновата историја на Ф1.

Возачот на Ф1, Чоу Гуанју, за среќа доживеа да раскажува за приказната на ужасната несреќа на Британското ГП во Силверстоун во неделата, а подоцна се појави на социјалните мрежи за да објасни што верува дека му го спасило животот.

Трката на крајот ја освои Карлос Саинс, но мораше да биде прекината пред крајот на првиот круг поради два огромни судири во кои учествуваа повеќе возачи.

Репризите покажаа како Пјер Гасли бил во сендвич помеѓу Џорџ Расел и Чоу, при што контактот помеѓу Гасли и Расел предизвикал мерцедесот на Расел да удри во младиот кинески возач.

Ова го преврте наопаку автомобилот на Чоу на познатата патека пред да се преврти преку бариерата и конечно да биде запрен од оградата што се наоѓа пред трибината.

URL

Екипите за итни случаи веднаш излегоа на местото на настанот за да им помогнат на кинескиот тркач и на ривалот од Вилијамс, Алекс Албон.

Потоа, од болницата во Ковентри, Чоу објави на Twitter новости за неговата состојба придружено со фотографија од 23-годишникот како седи во неговата Алфа Ромео опрема.

„Добро сум, сѐ е јасно. Halo ме спаси денес. Благодарам на сите за љубезните пораки!“, твитна тој.

URL

Уредот Halo е во Ф1 од почетокот на сезоната 2018, при што традиционалистите првично се спротивставија на неговото воведување бидејќи сметаа дека тоа влијае на незаштитениот изглед на болидите што се користат во елитното првенство.

Покрај тоа што му го спаси животот на Чоу, Halo веројатно го спречи Шарл Леклер да претрпи сериозна повреда на Гран прито на Белгија во 2018 година, додека исто така беше заслужен за спасувањето на возачите во други инциденти, како што е несреќата со огнена топка во 2020 година во која учествуваше Ромен Грожан на Гран прито на Бахреин.

Чоу и Албон поминаа без големи повреди, а подоцна беа пуштени од болница по превентивните проверки.

Дуото, заедно со Расел, веднаш беа исклучени од продолжување на трката, која повторно започна точно во 15:36 часот по локално време, по околу еден час задоцнување.

После тоа, Британецот и тимски колега на Луис Хамилтон ја критикуваше одлуката да не му се дозволи да се врати и побара Ф1 да го преиспита распоредот на бариерите со гуми.

„Кога се вратив, автомобилот веќе беше на рамното лежиште и тие рекоа дека не можеме да го рестартираме. Тоа нервира бидејќи единствениот проблем што го имавме беше дупната гума“, рече Расел.

„Болидот генерално беше во ред. Имаше мала штета, но ништо за да не може да продолжи“, тврди тој.

Меѓутоа, ширум светот на мотоспортот, Расел доби пофалби и беше наречен херој затоа што го игнорираше црвеното знаме и веднаш скокна од својот Мерцедес за да провери дали Чоу е добро.

URL

„Во таа позиција, тој беше заглавен таму“, објасни Расел за хорор сцената. „Нема ништо што можеше да направи“.

„Треба да размислиме за да избегнеме болидот да биде заглавен во таков јаз, во просторот помеѓу бариерите со гуми и металната ограда. Тој едноставно беше заглавен таму без шанса да мрдне“, додаде Расел.

„Тоа беше неверојатно страшен инцидент, не само за него, туку сигурен сум и за сите во толпата. Не беше убаво да се гледа“.

URL

„Очигледно се коцкавме почнувајќи со тешки гуми, бидејќи вчера не завршив доволно добра работа во квалификациите, а стартувавме надвор од позиција“.

„Знаевме дека ќе биде многу незгодно, но на почетокот бев буквално преплавен од сите, а следното нешто што знам е дека бев до Чоу. Имам толку многу различни емоции“, заклучи тој.

Потоа и на Twitter Расел истакна дека „најважното нешто“ е тоа што Чоу е добро и тој исто така им се заблагодари на маршалите и медицинскиот тим „за нивниот брз одговор“, додека дополнително жалеше за начинот на кој заврши неговото попладне.

URL

Расел остана да го бодри тимскиот колега Хамилтон, кој заврши на 3. место и го задржа своето 6. место во поредокот на возачи, каде лидер е актуелниот шампион Макс Верстапен, кој беше седми во Силверстоун.

Тагови
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Ф1

Росберг: Наскоро ќе има жена во Формула 1

Read more

Во шокантен расплет францускиот Ф1 тим загуби двајца возачи за 24 часа

Read more

Корина Шумахер: Михаел ми недостига секој ден, ни фали на сите

Read more

Сензација на Латифи на дождливиот Хунгароринг

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Реал ќе ми биде последниот клуб во тренерската кариера

Читај повеќе
  • filter

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Читај повеќе
  • play_arrow

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Читај повеќе

Мбапе: За нас Златната топка е пред сѐ борбата меѓу Меси и Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

По 5 сезони Барди ја напушти Ла Лига - потпиша за Трабзонспор

Читај повеќе

Ѓоковиќ се повлече од Мастерсот во Синсинати

Читај повеќе

Перес: Да го донесеме Роналдо? Повторно? Па, тој има 38 години

Читај повеќе

Мундијалот во Катар ќе почне ден порано

Читај повеќе

Росберг: Наскоро ќе има жена во Формула 1

Читај повеќе