УЕФА ЕУРО 2020

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Кристијан Ериксен е стабилен и неговата состојба е под контрола по вчерашниот шокантен пад на мечот меѓу Данска и Финска во рамките на 1. коло од групата Б на Европското првенство.

Данскиот репрезентативец колабира во 43-та минута од натпреварот и целиот свет во живо ја следеше борбата на лекарите за неговиот живот. Неговите соиграчи Јоаким Мехле и Симон Кјер први му пријдоа на помош, а до него веднаш притрчаа лекарите на данската репрезентација предводена од Мортен Босен.

„Кога стигнав до него, тој лежеше на страна, дишеше и почувствував пулс. Но, тогаш сè престана. Почнавме да го реанимираме и по неколку минути, со помош на други лекари, успеавме. Пред да отиде во болница разговараше со мене додека беше на носила“, рече Босен.

*Внимание! Содржината на видеото може да ве вознемири!

Remote video URL

УЕФА подоцна објави дека Ериксен е стабилен и дека неговата состојба е под контрола. Го слушнаа и неговите соиграчи кои кога се уверија дека е добро, во договор со своите фински колеги, решија да го продолжат натпреварот, кој на крајот Финска го доби со 1:0.

„Јасно е дека е практично невозможно да се игра нормално по она што го видовме. Но, моите играчи беа неверојатни. Им се восхитувам што се вратија на теренот и го играа натпреварот до крај. Тие едноставно не сакаа да останат будни цела ноќ и потоа да утрото да седнат во автобус и да одиме да ја продолжиме играта. Сакавме да ја завршиме таа приказна“, рече данскиот тренер Каспер Хјулманд.

реклама

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Ѓоковиќ: Се чувствувам ужасно

Read more

Фудбал

Шкендија ја прекина соработката со тренерот Ѓока

Read more

Седлоски по елиминацијата од Санта Клара: Задоволен сум од реваншот

Read more

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Read more

Алегри уште е лут: Ако Бонучи сака капитенска лента, нека си купи

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ: Се чувствувам ужасно

Читај повеќе

Шкендија ја прекина соработката со тренерот Ѓока

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ остана без олимписко злато, изгуби од Зверев

Читај повеќе

Хачанов прв финалист на тенискиот олимписки турнир

Читај повеќе

Седлоски по елиминацијата од Санта Клара: Задоволен сум од реваншот

Читај повеќе

Георгиевски: Ветивме медал, донесовме сребро, верувам дека следниот ќе биде златен

Читај повеќе

Пречек на Дејан Георгиевски на плоштадот „Македонија“ (ВО ЖИВО)

Читај повеќе

Мојсовски: Георгиевски освои сребро, но за нас тој е златен

Читај повеќе

Дејан се врати дома: Овој успех не е само за мене, туку за цела Македонија

Читај повеќе