Најдобриот поглед

Crew Dragon ќе добие стаклена купола за разгледување на вселената

Капсулата Crew Dragon оваа година ќе добие стаклена купола лоцирана на врвот со што астронаутите ќе имаат одличен поглед во вселената под агол од 360 степени.

Плановите за куполата се дел од проект на SpaceX и тимот којшто стои зад туристичката мисија Inspiration 4.

Стаклениот прозорец во облик на купола ќе го замени адаптерот за спојување којшто досега се наоѓаше на носот на капсулата, со оглед на тоа што повеќе нема да има потреба за спојување со Меѓународната вселенска станица.

Самата купола ќе биде слична како онаа на Станицата, но изгледа дека во случајот на Crew Dragon погледот ќе биде без пречки и други структури што го делат стаклото.

SpaceX ја дизајнираше Crew Dragon благодарение на договорот потпишан со Commercial Crew програмата на НАСА, вредна 2,6 милијарди долари. Тоа е јавно-приватна иницијатива за стимулирање на развој на вселенски капсули од приватно производство, а кои ќе бидат примарен транспорт на НАСА во вселената.

Crew Dragon веќе е во оперативна фаза и минатата година имаше два лета со екипаж во вселената.

URL
Тагови
реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Вести

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Read more

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Read more

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Read more

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе