ЕВРОВИЗИЈА 2021

Црквата реагира на „сатанистичката“ песна за Евровизија на Кипар

Кипарската православна црква изрази противење во врска со песната на претставниците на земјата на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија затоа што, како што тврди, го велича сатаната.

Песната со наслов на шпански јазик „El Diablo“ (Ѓавол) ја изведува грчката пејачка Елена Цагрину. Досега, 16.500 луѓе потпишаа онлајн петиција за нејзино повлекување.

„Ова е величење на фаталистичкото предавање и потчинување на силите на ѓаволот“, рече Светиот синод на кипарската православна црква, повикувајќи ја владата да го искористи своето влијание за повлекување на песната од конкуренција.

Владини претставници одговорија дека го почитуваат ставот на оние на кои не им се допаѓа песната, но дека не доаѓа предвид повлекување на песната.

„Владата целосно ги почитува креативните, интелектуалните и уметничките слободи кои не можат да бидат погрешно протолкувани или ограничени поради насловот на песната“, рече владиниот портпарол Викторас Пападопулос.

Кипарската телевизиска корпорација објави дека темата на песната е борба меѓу доброто и злото.

Remote video URL
реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Музика

Чао корона од Мик Џегер

Read more

Видео снимка од Мараја Кери додека се вакцинира стана хит на интернет

Read more

Слушнете ја „You All Over Me“, новата песна на Тејлор Свифт

Read more

Тина Тарнер ќе се збогува со публиката со емотивен документарец

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Објавен трејлерот за новата драма на Netflix - „Ferry“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

„Godzilla vs. Kong“ руши рекорди на светскиот бокс-офис

Читај повеќе

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за „12 Mighty Orphans“

Читај повеќе
  • play_arrow

Обожавателите на „Game of Thrones“ не се одушевени од новиот трејлер

Читај повеќе

Мадс Микелсен ќе се приклучи на екипата на филмот „Indiana Jones 5“

Читај повеќе

Моника Белучи изгледа совршено и како вештерка

Читај повеќе
  • play_arrow

Чао корона од Мик Џегер

Читај повеќе