Дали би го возеле: Најевтиниот електричен автомобил во ЕУ

Froggy Beachstar нуди автономија од 200 километри во стандардната верзија и 300 километри со батерија со продолжен досег.

Dartz е компанија од Латвија која е специјализирана за производство на скапи и уникатни теренци отпорни на куршуми. Со својот нов проект, овој производител тргна во сосема поинаква насока.

FreZe Froggy EV Beachstar е мал електричен кабриолет кој изгледа како да паднал од временска машина поставена во 80-тите.

Веб-страницата на производителот го рекламира овој кабриолет со слоганот: Најевтиниот електричен автомобил во ЕУ!

Дали е најевтин, не сме сосема сигурни, но овој мал автомобил изгледа како играчка. Се базира на кинескиот електричен автомобил Wuling Hong Guang Mini EV.

Од Dartz објаснуваат дека го изградиле Freze Froggy EV Beachstar специјално за car sharing програми и компании за изнајмување автомобили.

Малиот автомобил нуди автономија од 200 километри во стандардната верзија и 300 километри со батерија за долг домет. Моќноста на електромоторот е 41 КС.

Според производителот, максималната брзина е 100 км/час.

Како што велат, возилото е визуелен омаж на претходните автомобили на Dartz (на сликата), Millennium Mercedes, со шасија од G-класата и каросерија од класата SLK што компанијата ја изгради за инвеститорот Џим Роџерс и неговата сопруга, или Volkswagen Буба, која наликува на жаба и е конструирана во раните деведесетти.

Dartz планира да започне со испораки на моделот FreZe Froggy EV Beachstar во средината на 2023. Цената би требало да биде околу 20.000 евра.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Авто новости

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Read more

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Read more

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more
 

Автомобили

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе

Каде во Европа е најевтино горивото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Читај повеќе
  • filter

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Читај повеќе

Volkswagen го укинува Golf: Би бил прескап

Читај повеќе