Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Без разлика дали се обидувате да забремените или да не забремените, многу е важно да знаете како функционира човечкото тело.

Понекогаш нештата што се чинат толку очигледни се погрешни, а сигурно имате слушнато еден куп „трикови“ како побрзо да забремените или да избегнете непланирана бременост.

 

На таа тема, корисно е да знаете дека ако имате секс двапати во иста вечер навистина ги зголемувате шансите за забременување.

Новите истражувања на доктор Да Ли при универзитетот Шенѓин укажуваат дека спермата што се произведува во машкото тело за втората ејакулација има поголема содржина на протеини што ги забрзуваат сперматозоидите, што ја зголемува веројатноста да оплодат јајце-клетка.

Резултатите од истражувањето објавено во журналот Molecular & Cellular Proteomics исто така покажуваат дека користењето сперма што била ејакулирана најмногу 180 минути пред вештачкото оплодување ги зголемува шансите за успех на ин витро постапката.

Во истражувањето биле опфатени 500 двојки кои се подготвувале за ин витро постапка. Мажите биле замолени да даваат примероци сперма во различни временски растојанија од првата ејакулација.

Откако ембрионите им биле имплантирани на жените, резултатите покажале дека мажите кои ејакулирале во првите три часа по првата ејакулација имале поголема стапка на успех во зачнувањето.

„Со години, мажите се советуваа да ја ограничат сексуалната активност за да ги зголемат шансите за оплодување. Но, време е да го смениме мислењето“, вели доктор Ли.

реклама

Љубов и секс

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Read more

Кои хороскопски знаци имаат најмногу среќа во љубовта?

Read more

Што никогаш не треба да правите пред секс?

Read more

Потези што го прават мажот фантастичен љубовник

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе