Дали вежбањето може да влијае на апетитот?

Новата студија објавена во Medicine & Science in Sports & Exercise истражуваше дали по вежбањето ни се јаде повеќе или физичката активност го намалува апетитот?

Во истражувањето учествуваа физички неактивни мажи и жени, а откриено дека оние коишто вежбале, откако им бил послужен ручек не се прејаделе, не го скокнале десертот или земале помала порција.

Во студијата учествувале 24 мажи и жени на возраст од 18 до 55 години кои имале прекумерна телесна тежина и во почетокот не биле активни. Секој ден го јаделе појадокот, а потоа пешачеле со брзо темпо на траки за трчање или кревале тегови 45 минути.

Потоа им бил сервиран ручек, а тие јаделе иста количина на храна исто кога не вежбале.

Брзото пешачење или кревањето тегови без многу напор не влијае на прехранбените навики кога ќе се спореди со другите фактори како што е мирисот на вкусни лазањи, печива со путер или пита.

 Студијата има ограничувања бидејќи учествуваа мал број учесници.

Сепак, заклучија дека луѓето не треба да се плашат дека ќе се прејадат по вежбањето.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Здравје

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Read more

Пијалоци од кои треба да се откажете за да избегнете висок холестерол

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе