Дали во Сонцето се крие црна дупка ?

Колку и да звучи чудно, малите црни дупки формирани за време на Големата експлозија, таканаречени примордијални црни дупки, би можеле да се кријат во ѕвездите, па дури и во нашето Сонце. Астрономите открија начин како да ги препознаат - според еден вид „потпис“ на самата црна дупка, односно по вибрациите што ги предизвикува на површината на ѕвездата.

И ако доволно од нив се кријат во ѕвездите, овие древни црни дупки би можеле да функционираат како мистериозна темна материја што го држи универзумот заедно. Обичните црни дупки се формираат по смртта на џиновските ѕвезди, кога нивните масивни јадра се распаѓаат и стануваат толку густи што дури ни светлината не може да ја избегне нивната гравитациска сила.

Решение за темната материја

Во 1971 година, познатиот физичар Стивен Хокинг предложи алтернативно потекло на црните дупки. Тој мислел дека во густата супа од честички неколку моменти по Големата експлозија, одредени области би можеле да бидат доволно густи за да се срушат и да создадат црни дупки со различни големини.

Овие примордијални црни дупки би можеле да функционираат како темна материја која ја плете космичката мрежа со својата гравитација и сочинува 85% од материјата во универзумот. Астрономите барале блесоци на такви црни дупки, но не ги нашле. Сепак, тие тргнаа само во потрага по поголеми примероци, бидејќи блесоците на тие помали црни дупки, со маса на астероид и дијаметар на атом на водород, и онака нема да се препознаат, пишува Science.

Каква црна дупка би можела да се крие во Сонцето?

Астрофизичарот Ерл Белингер од Институтот за астрофизика Max Planck во Германија и неговите колеги ја „оживеаја“ таа хипотеза и замислија универзум во кој темната материја е целосно составена од ситни црни дупки. Тие исто така пресметале какви ефекти би можеле да имаат примордијалните црни дупки со различна маса врз еволуцијата на ѕвездата домаќин.

Што се однесува до Сонцето, научниците ја отфрлија можноста за црна дупка со маса помала од типичен астероид бидејќи нема да расте или да има мерливи ефекти. Тие, исто така, ги отфрлија оние поголеми од Сонцето бидејќи брзо ќе ја проголтаат самата ѕвезда. Тоа значи дека само црна дупка со масата на планетата Меркур (или малку поголема) би можела да биде скриена во Сонцето, која би ја акумулирала материја и би растела, но не премногу брзо.

Таквата црна дупка што го цица сончевото гориво одвнатре би го поттикнала растот на ѕвездата и во текот на милиони години нејзината температура би се оладила под онаа што е потребна за нуклеарна фузија, реакција која ја одржува ѕвездата стабилна. Поради ефектот на ладење, ѕвездата би станала турбулентна и хаотична, како тенџере со врела вода.

Сонце без „потпис“

На крајот, таа ќе се претвори во редок вид на ѕвезда наречена црвен скитник (red straggler). Поради црната дупка во нејзиниот центар, таква ѕвезда би пулсирала на уникатен начин, создавајќи специфичен потпис. Белингер сега има намера, во потрага по тој потпис, да анализира околу 500 црвени скитници за кои моментално знаеме.

Имајќи предвид дека ѕвездите со црни дупки би пулсираат на специфичен начин, тешко дека такво нешто ќе се случи со нашето Сонце, бидејќи веќе би го виделе потребниот „потпис“. Од друга страна, идејата дека во Сонцето се крие мала црна дупка се уште не може да се исклучи.

Црната дупка која е премногу мала за да произведе забележлив потпис сепак може да влијае на еволуцијата на Сонцето, вели Белингер. Таквата црна дупка ефикасно ќе ја намали температурата на нашата ѕвезда и на крајот дури и ќе ја спаси Земјата од огнен крај бидејќи Сонцето нема да се претвори во црвен џин и да проголта се околу себе, според New Scientist.

Луѓето не би ги дочекал истата промена на судбината. Сè уште би било премногу топло за живот каков што го знаеме, бидејќи би било толку топло што практично сите океани на нашата планета би зовриле.

„Иако ѕвездите со црни дупки теоретски би можеле да ја објаснат темната материја, останува еден проблем - како ѕвездите успеале да ги фатат исконските црни дупки на прво место со оглед на тоа што тие се многу мали и се движат со големи брзини“, праша астрофизичарот Пауло Монтеро-Камачо од Универзитетот Цингхуа во Кина. Засега нема одговор на тоа прашање.

Истражувањето Solar Evolution Models with a Central Black Hole, беше објавено во The Astrophysical Journal.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Наука

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Read more

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Read more

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Read more

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе