ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ШПАНИЈА 1982

Денот кога моќната Југославија со голема кражба беше елиминирана од Светско

Преполната „Местаља“, која тогаш го носеше името „Луис Касанова“, на денешен ден во 1982 година го следеше натпреварот од 2. коло од фазата по групи на Светското првенство помеѓу домаќинот Шпанија и Југославија. Иван Гудељ го замрзна зовриениот стадион во 10. минута со гол за водство на Југославија, но само четири минути подоцна играта ја режираше данскиот судија Хенинг Лунд-Серенсен.

Зајец прави фаул - следуваше шок

Велимир Зајец, либерото или чистачот на одбраната на Југославија, кој еден месец претходно како капитен го предводеше Динамо до митската титула, несомнено со прекршок го спречи продорот на Перико Алонсо кон голот и затоа никој не се противеше кога судијата одигра фаул. Но, гестикулацијата која го придружуваше свирежот ги шокираше не само југословенските фудбалери туку и нивните навивачи. Имено, Серенсен прекршокот го одбележа како пенал, иако беше направен најмалку на еден метар надвор од шеснаесетникот.

Секако, тогаш немаше ВАР, но и без него и без забавената снимка, веќе при акцијата беше јасно дека Зајец го собори противникот надвор од шеснаесетникот, по што Алонсо направи уште неколку чекори и потоа театрално падна - во шеснаесетникот. Тогаш немаше казни за симулирање на фаул или изнуда на пенал, но шпанскиот репрезентативец тоа го заслужи, а не пенал.

Данскиот судија по неверојатната одлука уште еднаш вчудоневиди

Оваа одлука заработи место меѓу најголемите кражби во историјата на Мундијалите, а таму судијата се зацврсто минута подоцна. Хуанито шутираше од белата точка, но го промаши голот. Сепак, Серенсен одлучи пеналот досуден за Шпанија да биде повторно изведен.

Тоа го направи под изговор дека југословенскиот голман Драган Пантелиќ се движел пред Шпанецот да шутира. Хуанито погоди од вториот обид, а во вториот дел Шпанија направи пресврт и дојде до победа од 2:1 со голот на резервистот Енрике Саурa.

Гневот на Југославија, но и огорченоста на многу неутрални фудбалски фанови ширум светот поради вака насочената победа на домаќините на Мундијалот, не стивнаа, а Југославија беше сомнително оштетена и во третото и последно коло. Југославија претходно го победи Хондурас со 1:0 и така имаше можност да оди понатаму.

Последното коло ѝ донесе штета на Југославија

Меѓутоа, еден ден подоцна, Шпанија и Северна Ирска го одиграа она што им беше потребно за да ја поминат групата, а Југославија испадна; победа на Северна Ирска. Токму тоа се и случи.

Југословенската јавност беше убедена дека ваквиот исход од споменатите натпревари е насочен за помине да отиде домаќинот на Мундијалот, а да испадне силната Југославија. Репрезентацијата предводена од селекторот Миљан Миљаниќ, имено, мундијалските квалификации ги заврши на 1. место, пред подоцнежниот светски првак Италија и силната Данска.

Составот на Југославија на натпреварот против Шпанија и судијата Серенсен на Светското првенство 1982 година:

Драган Пантелиќ - Велимир Зајец - Златко Крмпотиќ, Никола Јовановиќ (Вахид Халилхоџиќ), Ненад Стојковиќ - Иван Гудељ, Владимир Петковиќ, Едхем Шљиво, Ивица Шурјак (к) - Златко Вујовиќ (Милош Шестиќ), Сафет Сушиќ.

Една навика после јадење ќе ви го подобри варењето и здравјето на цревата

Како настанува нафтата? 5 факти што секој треба да ги знае

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Најлоши места во домот за собни растенија

Роналдо далеку пред конкуренцијата, најмногу заработил во последните 12 месеци

Генијален план стои зад одлуката на Валверде да го замени голманот во 61. минута

Крос: Судијата згреши, Баерн со право се бесни

Нагелсман шокираше со составот за ЕУРО: Исфрли неколку великани

Нетс повлекуваат седми број: 15-ката на Винс Картер заминува во пензија