Доаѓа Dacia Bigster - што да очекуваме?

Dacia сè подобро и подобро котира на европскиот пазар, а со доаѓањето на Bigster работите уште повеќе ќе се менуваат.

Dacia повеќе од успешно го промени својот идентитет. Веќе не е евтин бренд за пазарите во развој, а уште помалку бренд познат по безлични и екстремно евтини модели. Понудата сега е поатрактивна, визуелниот идентитет исто така, а цените, сакале или не, се покачени.

Така сега најевтината Dacia чини 14.400 евра, што сепак е значително поевтино од потенцијалните ривали. Од друга страна, врвот на гамата во сегментот на SUV моментално е Duster, еден од моделите кој сè уште е на половина пат помеѓу некогашната поевтина Dacia и новата, пософистицирана марка. А за сите кои сакаат повеќе од работно возило, Bigster доаѓа наскоро од Романија.

Моделот беше најавен со концепт од 4,6 метри во должина. И токму концептот го најави новото лого на брендот поставено на поатрактивна маска. Што да се очекува од сериската варијанта, кажаа многу предлози на аматерски графички дизајнери, но сите со речиси исти решенија.

Така, предвидено е поставување на конвенционални фарови, поедноставно обликувани браници и најверојатно бандажи со потрадиционален дизајн. Ќе остане агресивниот и пред сè робустен изглед со испакнати браници и нагласени рабови, како и решението со споени прагови и пластични облоги. Исто така, хардверот на вратата, скриен со пластична заштита, останува препознатлив детал на Dacia, а ќе го преземе Bigster.

Кога станува збор за кабината, сосема е јасно дека Bigster станува најудобниот модел на брендот. Речиси е сигурно дека ќе биде верзија со седум седишта, а предната арматура би можела да биде многу слична на онаа на новиот Duster. Сепак, треба да се земат предвид и трошоците бидејќи Bigster мора да остане достапен.

Многумина ќе бидат заинтересирани за можноста дека влезните перформанси се лишени од непотребни додатоци како што се централен екран или скапи системи за помош. Ако тоа се случи, Bigster би можел да биде вистински хит на пазарите како нашиот, каде што многумина сè уште купуваат автомобили на метар. Од друга страна, верзијата Extreme сигурно ќе биде вистински „шминкер“.

Најголемата Dacia сигурно ќе има авантуристички додатоци во својот асортиман, како што се покривни кутии или корпи, додатоци за кампување и друга опрема што отвора нови можности за користење.

Под хаубата треба да очекувате помодерни мотори. Во понудата ќе биде 1.2 трицилиндарецот на Renault во форма на благ хибрид, потоа хибрид со самополнење и, најверојатно, верзија со две гориво со инсталација на гас. Дизелот, за жал, е минато.

Иако е речиси со големина на Kodiaq, овој модел е поставен на истата CMF-B платформа како и помалите модели на концернот. Исто така, ќе дели многу компоненти со новиот Duster, па се очекува да има многу конкурентна цена. Ако се земе предвид дека Duster моментално започнува од околу 20.000 евра, реално е да се очекува дека цената на новиот Duster ќе скокне за најмалку 5 отсто, на приближно 21.000 евра. Од друга страна, Bigster би можело да започне од околу 23.000 евра, што би го направило одлична опција.

Да потсетиме, новиот Duster ќе пристигне следната година, а Bigster ќе пристигне неколку месеци подоцна.

Remote video URL
Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе