Договор каков што НБА досега не видела: Дејвис стана најплатен играч по сезона во историјата

Ентони Дејвис ќе стане најплатениот играч по сезона во историјата на НБА, откако се согласи на продолжување на договорот со Лос Анџелес Лејкерс. Договорот е вреден 186 милиони долари за дополнителни три години.

Договорот ќе го врзува Дејвис со франшизата од Лос Анџелес до 2028 година по вкупна цена од 270 милиони долари, според агентот на играчот, Рич Пол.

Поточно, до крајот на актуелниот договор и за време на новиот договор во 2028 година, Дејвис ќе заработи 270 милиони долари. На овој начин Лејкерс завршија уште една одлична работа, откако претходно го задржаа и Леброн Џејмс.

Дејвис според новиот договор ќе заработува 62 милиони долари по сезона, што е апсолутен рекорд во НБА.

URL

Минатата сезона имаше просек од 25,9 поени и 12,5 скока за Лејкерс, кои стигнаа до финалето на Западната конференција пред да бидат елиминирани во четири натпревари од идниот НБА шампион Денвер Нагетс.

Ентони Дејвис седум сезони го носеше дресот на Њу Орлеанс Пеликанс, а во 2019 година стана член на Лос Анџелес Лејкерс.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Кошарка

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Read more

Неверојатна партија на Леброн Џејмс за финалето на НБА Купот

Read more

Кошаркарите на Монако гневни по поразот од Партизан: Ова е срам за Евролигата

Read more

Индијана и Њу Орлеанс изненадувачки се пласираа во полуфиналето на НБА купот

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе