Драматична ерупција на вулканот Килауеа на Хаваи

Во неделата вечер по локално време еруптираше вулканот Килауеа на Хавајските Острови исфрлајќи лава, гас и пареа.

Се работи за еден од најактивните вулкани на планетава, но сегашната ерупција беше далеку посилна и подраматична.

Хавајската вулканска опсерваторија приметила светлина во вулканот нешто по 21:30 часот по локално време во неделата, а потоа следувала и ерупцијата. Подоцна вулканот направил своевидно шоу исфрлајќи дел од лавата во височина како фонтана.

Последната ваква силна ерупција на овој вулкан се случи во 2018 година.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Чек дис аут

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Read more

Која Џорџа Мелони си денес?

Read more

Иранска реклама од 70-тите

Read more

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе