Екран на предната маска за побезбедни пешаци

Засега станува збор за прототип кој е дел од истражувањето на Škoda насочено кон зголемување на безбедноста на другите учесници во сообраќајот.

Со имплементацијата на системот за асистенција ADAS, автомобилите и вештачката интелигенција преземаат сè повеќе задачи во свои раце, а тоа бара најдобра можна комуникација со другите учесници во сообраќајот.

Така, Škoda разви надворешен информативен екран наместо предната маска, кој може да испраќа јасни пораки до пешаците кога е безбедно да се помине улицата со едноставни анимации.

Маската Crystal Face има екран со анимирана графика кој наскоро би можел да стане реалност, односно во некоја форма да влезе во стандардната понуда на производителот.

Учинокот на тестот можеби не е најконзистентен, но јасно укажува на неговата ефикасност. Кога пешакот ќе види анимација со зелени стрелки и слика на пешак, јасно ќе препознае дека е безбедно да се помине улицата.

Исто така, кога ќе види црвен екран со предупредувачки знак ќе знае дека автомобилот се движи и дека не е безбедно да се помине улицата. Од Škoda веруваат дека овој концепт може значително да го намали бројот на загинати пешаци во сообраќајот.

реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Авто новости

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Read more

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Read more

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Read more

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Read more
 

Автомобили

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе

Зошто драстично се зголеми масата на новите автомобили во последните 8 години?

Читај повеќе