Евровизија призна грешка: Тамара е прва според бодовите на жиријата

Тамара Тодевска со песната „Proud“ го постигна најголемиот успех на нашата земја во досегашните учества на Изборот за песна на Евровизија, а според најновото пребројување на гласовите, нејзиниот успех се искачи едно место погоре.

ЕБУ излезе со соопштение во кое призна дека по направените стандардни проверки било откриено дека имало грешка при броењето на гласовите на жирито на Белорусија.

„Поради човечка грешка бил употребен погрешен агрегиран резултат“ стои во објаснувањето од ЕБУ, па по новото пребројување на бодовите, Тамара со кумулативни 305 поени го освои седмото, а не осмото место.

Уште подобрата вест е дека според гласовите на жиријата песната „Proud“ е на прво место со освоени 247 поени, а Шведска е втора со 241 поен.

Новата пресметка сепак не влијае на пласманот на најдобрите четири земји учеснички и победникот на Евровизија 2019 уште е Холандија.

Тамара радосната вест ја сподели  на социјалните мрежи:

„Каква прекрасна вест. ЕБУ само што ни потврди дека поради грешка во Белоруското гласање, нашата земја е всушност прва од жири и седма во финалето на Евровизија. Не можам да ви опишам колку сум среќна! Ве сакам сите! OMG – I just found out that we actually won the jury vote and we were #7 in the finals, not #08. I am beyond happy! Thank you so much.“

Конечното бодување, по направената корекција, изгледа вака:

Холандија (498 поени)

Италија (472)

Русија (370)

Швајцарија (364)

Шведска (334)

Норвешка (331)

Северна Македонија (305)

Азербејџан (302)

Австралија (284)

Исланд (232)

Република Чешка (157)

Данска (120)

Кипар (109)

Малта (107)

Словенија (105)

Франција (105)

Албанија (90)

Србија (89)

Сан Марино (77)

Естонија (76)

Грција (74)

Шпанија (54)

Израел (35)

Белорусија (31)

Германија (24)

Велика Британија (11)

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Read more

Музика

Што мислат навистина Џејмс и Ларс од „Металика“ за Лејди Гага?

Read more

9 август 1986, последниот концерт во живо на „Квин“ со Фреди Меркјури

Read more

Руски рапер пронајден исечен на парчиња во замрзнувач

Read more

Дуа Липа најави нов сингл со Мадона и Миси Елиот

Read more

Сцена

  • play_arrow

Римејкот на „Fresh Prince Of Bel-Air“ е во подготовки и не е каков што очекувате

Читај повеќе
  • play_arrow

Што мислат навистина Џејмс и Ларс од „Металика“ за Лејди Гага?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Hustlers“

Читај повеќе

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Starship Troopers“

Читај повеќе
  • play_arrow

Научно-фантастичната серија „Raised by Wolves“ доби нов трејлер

Читај повеќе

Двејн Џонсон втора година по ред најплатен актер во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри борбени сцени со Киану Ривс

Читај повеќе

Џаред Лето ќе го глуми Енди Ворхол

Читај повеќе