ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

ФИФА промени две важни правила за бројот на играчи за Светското во Катар

Светската фудбалска федерација (ФИФА) одобри сите репрезентации кои ќе учествуваат на Светското првенство во Катар да имаат на располагање најмногу 26 играчи, а дополнително ќе бидат дозволени пет измени во регуларните 90 минути.

На сите репрезентации кои годинава ќе се натпреваруваат на Светското првенство во Катар ќе им биде дозволено да поведат 26 играчи, што е за три повеќе од претходното Светско првенство во Русија во 2018 година, што многу ќе им ја олесни работата на многу селектори.

Од друга страна, јасно е дека ќе има многу играчи кои ќе бидат само набљудувачи на турнирот во Катар и кои иако ќе бидат со тимот нема да имаат минутажа, а ФИФА им дозволи и на тренерите пет измени во регуларните 90 минути.

URL

Петте измени станаа пракса како резултат на пандемијата на коронавирус, кога многу тимови имаа уморни играчи во жесток ритам на игра, но се чини дека тоа беше планирано претходно и дека ФИФА само го искористи тој момент за да го забрза процесот на промена на правилата.

Светското првенство во Катар ќе се игра од 21 ноември до 18 декември.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Фудбал

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Read more

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Read more

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Read more

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Read more
 

Спорт

Јужна Кореја победник на ракометниот Мундијал во Скопје

Читај повеќе

Швјонтек: Ќе играм послободно, бидејќи веќе не морам ништо да докажувам

Читај повеќе

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Читај повеќе

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Читај повеќе

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Читај повеќе
  • filter

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Читај повеќе

Левандовски: Се чувствувам како дете со нова играчка

Читај повеќе

Почина Кирил Дојчиновски, легенда на македонскиот фудбал

Читај повеќе

Јувентус три недели без првиот голман Шченсни

Читај повеќе