Филипче: Проблем се пациентите кои не соработуваат, даваат лажни информации и адреси

А.С.
/ 29.05.2020 / 13:34

На денешната прес-конференција, министерот за здравство Венко Филипче извести за состојбата со COVID-19 во земјава.

Од 661 тестирање, има 52 новозаболени со COVID-19 во изминатите 24 часа во земјава, потврди Филипче.

По градови, во Скопје има 26, Куманово 6, Штип 7, Тетово 9, Струга 1 и по еден во Велес и Кочани.

Има четворица починати пациенти – на Инфективната клиника скопјанец на 73 години, примен на 21 мај, и 83-годишен од Велес хоспитализиран на 22 мај. Двајца починаа и во болницата „8 Септември“ – 76-годишна пациентка од Скопје, примена на 21 мај, и 55-годишна која завчера била примена во болницата.

Оздравени пациенти во изминатите 24 часа се 30 – 16 во Скопје, 10 во Тетово, двајца во Охрид и по еден во Велес и Кратово.

Досега вкупно дијагностицирани има 2.129, оздравени 1.516, починати 126 и активни 487 случаи.

Досега се направени 27.684 тестови, од кои од скрининг се 3.015. Има пет позитивни случаи од скринингот  - 4 од градинки во Скопје, Битола и Тетово и 1 од геронтолошка институција.

Процентот на заразени во изминатите 14 дена изнесува 5,5%, вклучувајќи ги тестовите од скринигот, а капацитетот на болниците е исполнет 11%. Здравствениот систем е во добра кондиција. Има над  92% оздравени здравствени работници.

Инциденцата во изминатите 14 дена е 10,3% , три пати поомала во однос на пикот во април.  Има 15 градови во кои биле регистрирани болни, а повеќе немаат заразени (Дебар, Кавадарци, Гевгелија, Крива Паланка, Радовиш, Крушево, Кочани, Пробиштип, Демир Хисар, Македонски Брод, Пехчево, Берово, Валандово, Делчево и Кратово), а во шест града има до пет активни случаи (Струмица, Виница, Кичево, Свети Николе, Гостивар и Неготино).

Зголемениот број на случаи е од познати кластери, но има и некои нови. Филипче нагласи дека загрижуваат информациите за непочитување на мерките за самоизолација и заштита. По извршените надзори во Тетово е утврдено дека не се почитуваат мерките за самоизолација и за заштита, а во Штип не се почитувале правилата за транспорт, особено во конфекциите.

Филипче нагласи дека голем проблем е одбивањето на соработка со здравствените работници и епидемиолозите кои имаат потешкотии за спроведување на епидемиолошките анкети – некои пациенти даваат лажни информации и адреси, па тешко е да се достават решенијата за самоизолација.

Зголемена е концентрацијата на заболени во скопските населби Чаир, Гази Баба, Бутел и Аеродром, поради непочитување на мерките за самоизолација и заштита. Има и заразени кои се инфицирале кога имаше строги мерки за движење, а загрижуваат информациите за граѓани кои со решенија за самоизолација се шетаат надвор.

Филипче најави дека можни се таргетирани рестрикции согласно бројот на нови случаи, што и се дискутирало на денешната средба на Комисијата за заразни болести.

Прес-конференцијата е во тек и Филипче одговара на новинарски прашања.

Remote video URL

Ново

Макрон ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата

Читај повеќе

Брестовац го објави списокот на ракометари за претстојните квалификации

Читај повеќе

Најмудрите цитати на Бил Гејтс - за вакцините, за знаењето, за животот

Читај повеќе

Нова апликација за запознавање ги спојува луѓето со исти фитнес навики

Читај повеќе

Кривична пријава за Лидија Димова, сопственикот на В.Е.З. Трејд и двајца соработници во Агенцијата

Читај повеќе

Радикален исламист вооружен со нож уапсен во центарот на Лион

Читај повеќе
  • filter

Норвешка: 24 интересни факти за најсеверната земја во Европа

Читај повеќе

Франција е кралица на кружните текови

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонски експериментален воз достигна брзина од 382 км/ч

Читај повеќе