Финска денеска се приклучува на НАТО

МАКФАКС
/ 04.04.2023 / 08:23

Финска денеска официјално ќе се приклучи на Северноатлантскиот сојуз. Светските медиуми пишуваат дека ова е исклучително важно поради неколку причини.

Приемот на Финска во НАТО се случи исклучително брзо – ратификацијата беше завршена за помалку од една година, што го прави процесот најбрзиот прием на една земја во поновата историја на НАТО. Финска реши да аплицира за членство во НАТО по руската инвазија на Украина на крајот на февруари минатата година.

Влегувањето на Финска во Организацијата на Северноатлантскиот сојуз значи дека членот 5 од Повелбата на НАТО важи и за Финска. Тој се однесува на колективната одбрана и вели дека „напад врз една членка на НАТО е напад врз сите“.

Важноста на член 5

Доколку една од членките на НАТО се повика на тој член, а другите членки едногласно се согласат дека таа членка навистина била нападната, секоја членка презема мерки што смета дека се неопходни, вклучително и употреба на вооружена сила, за да се врати и одржи безбедноста“.

За време на Студената војна, овој принцип ефективно значеше дека Соединетите Држави им гарантираат безбедност на помалите членки против подметната закана на Советскиот Сојуз и неговите европски сојузници во Варшавскиот пакт.

Тагови
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Свет

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Read more

И Русија е за независна Палестина

Read more

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Read more

Норвешка ги затвора границите за руски туристи

Read more
 

Вести

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Читај повеќе

Драмскиот театар Скопје гостува на фестивалот РУТА во Сараево

Читај повеќе

И Русија е за независна Палестина

Читај повеќе

Силјановска телефонски разговарала со Зеленски: Украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Читај повеќе

Им ветувал виза за странска земја: Измамник од Скопје земал по 1.000 евра од лице

Читај повеќе

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Читај повеќе

Таравари: Конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ денеска или утре

Читај повеќе

Биљана Стојановска ќе ја промовира третата книга поезија „Додека спиеш“

Читај повеќе

Радев: Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, очекуваме промена на реториката и крај на јазикот на омраза

Читај повеќе