БУНДЕСЛИГА 2019/20

Флик: Рано е Холанд да се споредува со Левандовски

Во очи на големото дерби, стратегот на Баерн му реплицираше на Хицфелд кој изјави дека Холанд веќе наликува на полскиот голгетер.

Норвешката ѕвезда брилјираше по доаѓањето во Бундеслигата, но денеска ќе го има најголемиот тест и тоа токму против тимот на Роберт Левандовски со кого легендарниот Отмар Хицфелд го спореди.

Тинејџерот во досегашните 10 бундеслигашки натпревари постигна исто толку голови, но за стратегот на Баерн сѐ уште е рано за било каква споредба со докажаниот полски егзекутор.

„Ова му е само прва сезона и поради тоа многу е рано за да се прави било каква споредба. Сепак, Холанд е огромен талент“, вели Ханси Флик.

„Тој е млад играч, но располага со огромна сила кон голот. Тој едноставно ужива да финишира. Има неверојатна динамика. Тој е алчен, голем е по раст, но и покрај тоа е агилен. Но, не треба да внимаваме само на него“, заврши тренерот на Баерн во изјава за новинарите.

Големото дерби Дер Класикер се игра денеска од 18:30 часот, а Холанд и Левандовски се наоѓаат во почетните 11 на нивните екипи.

реклама

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Автомобил удри и тешко повреди петгодишно дете

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Фудбал

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Read more

Норвич испадна од Премиер лигата

Read more

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Read more

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Read more

Спорт

  • play_arrow

Леброн: НБА лигата ги презеде сите мерки на претпазливост и ќе може безбедно да ја завршиме сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Читај повеќе

Норвич испадна од Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Читај повеќе

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе