Фото

filter

Низ фотографии: Животот во Авганистан

Фотографот Хорхе Риера Флорес поминал 15 дена во Авганистан и ги забележал највпечатливите моменти. Погледнете како изгледа животот во оваа држава низ неговиот објектив.
Read more
filter

27 април 1521, убиен бил истражувачот Фернандо Магелан

За време на Битката за Мактан на Филипините, морепловецот Фернандо Магелан бил погоден со отровна стрела од бамбус, опколен од домородците и убиен со разни други оружја.
Read more
filter

Instagram убавица: Мелиса Рисо

Read more
filter

26 април 1986, експлодирала нуклеарната централа во Чернобил

На денешен ден во 1986 година во 1 часот, 23 минути и 40 секунди после полноќ експлодира нуклеарната централа во Чернобил, СССР, што претставува една од најголемите нуклеарни катастрофи во историјата на човештвото.
Read more
filter

20 фотографии кои ја одбележаа неделата

Пресудата за Дерек Шовин за убиството на Џорџ Флојд, мигрантската криза, погребот на принцот Филип, влијанието на COVID-19 врз секојдневието низ светот се највпечатливите моменти од изминатата седмица.
Read more
filter

23 април 1014, Ирците ги победиле Викинзите кај Даблин

Во долга Битка за Клонтарф помеѓу војската на ирскиот крал Брајан Бору и Викинзите предводени од Сигурд Хлодвирсон, ерл на Оркни и Бродир Мански, резултирала со победа на Ирците, но и смрт на нивниот крал.
Read more
filter

22 фотографии што ќе ви го разубават денот

Ако денеска имате тежок ден, погледнете ги овие фотографии кои ќе ве мотивираат и ќе ве потсетат дека животот е убав, а тешките денови ќе поминат и ќе се најде некакво решение. Погледнете ја галеријата.
Read more
filter

Убавица на денот: Ноам Алон

Read more
filter

22 април 1500, Португалците го откриле Бразил

Португалската поморска флота предводена од капетанот Педру Алвареш Кабрал дошла до бреговите на денешен Бразил чии територии ги присвоила во името на Португалската Империја.
Read more
filter

ЕУРО пехарот пристигна во Рим

Пехарот на УЕФА, кој на секои четири години ѝ се доделува на репрезентацијата победник на Европското првенство, ја почна турнејата низ градовите домаќини почнувајќи од Рим, градот кој ќе го отвори првенството.
Read more
filter

21 април 1918, соборен бил Црвениот Барон

Манфред фон Рихтхофен, попознат како Црвениот Барон, е најпознатиот воен пилот од Првата светска војна со 80 воздушни победи.
Read more
filter

Што прават суперхероите кога ќе се пензионираат?

Што прават суперхероите кога ќе се пензионираат? Погледнете ја галеријата со интересните илустрации објавени на Facebook профилот A diffent type of Art.
Read more
реклама

Кој го вооружува Хамас?

Read more

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Read more

Контроверзниот еротски филм „365 Days “ сепак ќе добие уште две продолженија

Read more

Како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија?

Read more