УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Предводникот на Аталанта со неверување за необичниот крај на синоќешната пресметка со ПСЖ во која Аталанта изгуби со два гола во самиот крај.

„Многу ни е криво, бевме толку блиску и ни фалеше малку. Се чинеше дека ќе успееме, ќе беше тоа неверојатен успех“, почна Ган Пјеро Гасперини.

Синоќа Аталанта поведе со голот на Марио Пашалиќ во 27. минута, но Французитен со фуриозен финиш прво 90-тата израмнија преку Маркињус, а во 90+3 Камерунецот Максим Шупо-Мотињ ги расплака бергамашите. На головите асистираа Нејмар и Мбапе.

„Сепак, ни останува сатисфакцијата за искуството кое го добивме. За вакви натпревари противникот има неколку искусни играчи и плус некои од најдобрите на светот. Мбапе и Нејмар ги вратија во живот нивните акции. Момците дадоа навистина сѐ од себе, но не можам а да не ги пофалам: да се даде повеќе од ова беше невозможно“.

Гасперини смета и дека ПСЖ е фаворит за титулата која за францускиот клуб би била прва во Лигата на шампиони.

„Ние сме тим со ограничени можности. Имаме ентузијазам и страст, игравме со нив и добро ни одеше. Во иднина ќе се обидеме да се шодобриме, но сепак треба да бидеме задоволни. Си заминавме разочарани бидејќи мислевме дека сме веќе во полуфиналето“

реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Фудбал

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Read more

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Read more

Голманот на Пандев позитивен на корона

Read more

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Read more

Спорт

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Читај повеќе
  • filter

Заврши „Европската фудбалска недела“ на Специјална олимпијада Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас со златен гол ја врати надежта

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс е шампион на Западот и обезбеди финале

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Читај повеќе

Вардар и Пелистер ги дознаа противниците во СЕХА лигата

Читај повеќе

Голманот на Пандев позитивен на корона

Читај повеќе

Вердаско отпадна од Ролан Гарос, позитивен е на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Тампа дојде на чекор до титулата во НХЛ

Читај повеќе