Гик

„Ѕверот“ доаѓа: Смартфон со 18 GB RAM

Asus се очекува наскоро да го претстави својот нов гејмерски телефон - Asus ROG 5. Некои детали за овој модел веќе се појавија на платформата Geekbench.
Read more

Колку е заштитен вашиот телефон од вода? Еве на што треба да внимавате

Производителите на смартфони често се фалат со различните можности на нивните уреди. Една од оние што се издвојува е отпорноста на вода и прашина.
Read more
play_arrow

Ајде да лебдиме: Вселенска прошетка од 6,5 часа

Инженерите на НАСА Кејт Рубинс и Виктор Гловер ја изведуваат 71-та вселенска прошетка како дел од 64. Експедиција на Меѓународната вселенска станица. Вселенската прошетка трае околу 6,5 часа.
Read more

Познато кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Компанијата Lenovo го најави пристигнувањето на смартфонот Legion.
Read more
play_arrow

Водич за почетници - како да користите iCloud?

Доколку неодамна сте купиле некој Apple уред, а не знаете како да користите iCloud - погледнете го видеото на YouTube каналот Howfinity во кое ќе ви објаснат сè што треба да знаете.
Read more
play_arrow
filter

Xiaomi ги претстави Redmi K40, K40 Pro и K40 Pro+

Компанијата Xiaomi претстави три уреди од серијата Redmi K40.
Read more

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Компанијата Blue Origin, во сопственост на милијардерот Џеф Безос, го одложи првото лансирање на орбиталната ракета New Glenn.
Read more

Pixel Fold на Google пристигнува годинава

Познатиот дојавувач од Twitter откри дека годинава може да го очекуваме смартфонот Pixel Fold.
Read more
play_arrow

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Полуавтономниот дрон-хеликоптер Ingenuity кој наскоро ќе биде лансиран од роверот Perseverance на НАСА на Марс, работи на Linux со отворен код на Snapdragon 801, заедно со компоненти од Sparkfun.
Read more

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Паметните градови, користејќи голем број сензори, софтвер и со помош на вештачка интелигенција, би требало да им го олеснат животот на жителите. Сепак, не секој сака да учествува во вакви проекти.
Read more

Хакирана лабораторијата на Оксфорд каде се истражува коронавирусот

Сајбер банда извршила хакерски напад врз биолошката лабораторија на Универзитетот во Оксфорд, каде се истражува COVID-19, соопшти денеска британскиот весник The Telegraph.
Read more

PlayStation 5 добива нов џојстик

Компанијата Sony почна развој на следната генерација VR систем за PlayStation 5 конзолата, а потпретседателот Хидеаки Нишино откри неколку детали за тоа.
Read more
реклама

Lidl доаѓа во Северна Македонија

Read more

Првпат на реклама: Вака изгледаат градите на жените кои дојат

Read more

Во Помпеја откопана античка римска кочија

Read more

Илон Маск, тргни се да помине дечково

Read more