Гик

filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

На денешен ден, 21 јуни, во 1816 година, Рене Ленек, француски научник, во Париз, пред околу 30 лекари го прикажал својот пронајдок: првата слушалка за поставување дијагноза кога се во прашање срцеви и белодробни болести
Read more

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Nvidia не ја држеше титулата највредна компанија во светот долго време - Microsoft се врати на престолот.
Read more
filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Остатоци од брод и неговиот товар, за кои се верува дека се стари 3.300 години, се откриени во источниот дел на Средоземното Море, објавија израелските археолози.
Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Милијардерот и технолошки иноватор Илон Маск предвидува иднина во која мобилните телефони ќе станат излишни.
Read more

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Научниците првпат беа сведоци на будење на супермасивна црна дупка.
Read more

Apple најави голема промена за iOS 18

Веќе е познато дека iOS 18 треба да биде лансиран кон крајот на оваа година и дека ќе доаѓа со голем број надградби.
Read more

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Невообичаена и уникатна злонамерна кампања инсталира малициозен софтвер на уредите на жртвите.
Read more

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Read more

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Во новото истражување на американските научници беше објавено дека илјадници тони замрзната вода се откриени на врвот на вулкан на Марс.
Read more

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

TikTok одлучи да ги покрие сите аспекти на социјалните медиуми со своите апликации.
Read more

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

На прагот на уште едно пеколно лето поминуваме сè повеќе време на места каде што сме директно изложени на сонце, каде не треба да се грижиме само за нашето здравје.
Read more

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Apple има намера да ги направи своите уреди уште потенки, па iPad Pro нема да биде единствениот.
Read more
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more