ЛА ЛИГА 2019/20

Гледаноста на Ла Лига драстично се зголеми по рестартот

Гледаноста на натпреварите од шпанското фудбалско првенство ширум светот е зголемена за 48% по рестартот на Ла Лига која беше на пауза поради пандемијата со коронавирусот.

Според компанијата за статистички анализи во спортот Nielsen Sports, најголем скок во гледаноста на шпанската лига по континенти е забележан во Африка, каде гледаноста се зголемила за 73%, а по земји, во Јужна Африка за 210%.

Во Азија гледаноста е зголемена за 72%, а во Европа за 56%. Најголем раст во гледаноста на шпанската лига во Европа е регистриран во Белгија – дури 130%.

Белгиското првенство уште не е обновено во корона-кризата.

URL

Во Шпанија, натпреварите од првото коло по враќањето на играчите на терен ги следеле 12% повеќе гледачи отколку пред пандемијата.

Најгледани биле натпреварите Реал Мадрид-Еибар, Барселона-Реал Мајорка и градското дерби Севиља-Бетис.

Шпанија е една од ретките земји во кои беше рестарирана и кошаркарската лига, но без публика.

Тагови
реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Read more

Фудбал

Голот на Пандев против Реал еден од најубавите за Лацио во ЛШ

Read more

Хумелс: Не смееме да му дозволиме на Имобиле да дојде до шанса

Read more

Вечерва почнува новата сезона во Лигата на шампионите

Read more

Робињо: Не ја силував девојката, само ми е жал што ја изневерив сопругата

Read more

Спорт

Ова нема крај: Одложени уште три натпревари во Евролигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот на Пандев против Реал еден од најубавите за Лацио во ЛШ

Читај повеќе

Хумелс: Не смееме да му дозволиме на Имобиле да дојде до шанса

Читај повеќе

Вечерва почнува новата сезона во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Робињо: Не ја силував девојката, само ми е жал што ја изневерив сопругата

Читај повеќе
  • play_arrow

И Вардар бесен на судиските одлуки

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали 16-годишна девојка е новата ММА ѕвезда?

Читај повеќе

Лампард разочаран: Играчите не му ги слушале инструкциите

Читај повеќе

Хамилтон за скратувањето на викендите: Воздухот 22 дена би бил помалку загаден

Читај повеќе