Голем скок на цените на нафтата

На светските берзи минатата недела цената на нафтата порасна за речиси 4 отсто, по падот во претходните три недели, бидејќи се очекува раст на побарувачката за „црното злато“ во втората половина од годината.

На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела порасна за 3,8 отсто, на 82,62 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 3,9 отсто, на 78,54 долари.

По три недели пад, цените значително пораснаа минатата недела бидејќи Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК), како и американската инвестициска банка Goldman Sachs, очекуваат релативно силна побарувачка во втората половина од годината.

ОПЕК потврди дека очекува побарувачката да порасне за 2,25 милиони барели дневно оваа година, а Goldman Sachs предвидува солидна побарувачка во САД во текот на летото и пазарен дефицит во третиот квартал од 1,3 милиони барели дневно.

Американските власти малку ги подигнаа проценките за побарувачката, па очекуваат и дефицит во понудата барем до почетокот на зимата.

Сите овие проценки се засноваат на очекувањата дека растот на западните економии ќе се забрза, откако централните банки ќе ги намалат каматните стапки, што исто така треба да ја поттикне побарувачката за нафта.

Се очекува да зајакне и побарувачката на Кина, најголемиот увозник на нафта во светот, со оглед на тоа што тамошните власти со различни мерки се обидуваат да го забрзаат закрепнувањето на економијата.

Останува да видиме дали овие проценки ќе се остварат. Од друга страна, на побарувачката може негативно да влијае забавувањето на растот на американската светска економија.

Со оглед на тоа што инфлацијата во САД сè уште е далеку над целните нивоа на централната банка, претставници на ФЕД минатата недела изјавија дека очекуваат само едно намалување на каматните стапки оваа година, додека претходно очекуваа три намалувања.

Високите трошоци за задолжување во подолг временски период може да ја забават економската активност и побарувачката за енергетски производи.

Главно поради геополитичките тензии на Блискиот Исток, цените на нафтата се во плус во однос на почетокот на годината, на лондонскиот пазар речиси 8 отсто, а на американскиот околу 9,5 отсто.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Бизнис

Цените на нафтата под 85 долари

Read more

Внимателно се тргува на Волстрит, никој не сака да ризикува

Read more

Паднаа цените на нафтата

Read more

Растат цените на нафтата

Read more
 

Вести

Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Читај повеќе

Таравари: На 5 најдобри студенти по медицина веднаш по дипломирањето ќе им биде понудено вработување во државните болници

Читај повеќе
  • play_arrow

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Читај повеќе

Прегазен велосипедист во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Читај повеќе

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе

Герасимовски синоќа на терен во Капиштец и Дебар Маало: Мирот, безбедноста и квалитетниот начин на живот на граѓаните се мојот приоритет

Читај повеќе

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Читај повеќе