„Голферот“ Гарет Бејл преговара со второлигаш

Капитенот на фудбалската репрезентација на Велс, Гарет Бејл, е во преговори со Кардиф Сити, екипа која се натпреварува во англискиот шампионат, пишува британски BBC.

Бејл ќе пристигне во Кардиф, доколку се договори, како слободен агент, бидејќи му истекува договорот со Реал Мадрид.

Претставниците на Бејл потврдија дека Велшанецот бил во Кардиф и преговарал со лидерот на клубот Мехмет Далман. Сепак, Бејл е во преговори со уште неколку клубови. Тој се поврзува со преселба во МЛС, а не е невозможно ниту неговото враќање во Тотенхем.

„Колку и да звучи чудно дека поранешен играч на Реал Мадрид може да заврши во втората англиска лига, Кардиф е реална опција за Бејл“, пишува BBC.

Бескорисен во Реал

Бејл во последните неколку сезони имаше скромен, речиси занемарлив настап во Реал, а навивачите го мразат поради изјавите дека нема да има проблем да игра голф додека не му истече договорот во Мадрид.

„Велс. Голф. Мадрид. По тој редослед“, е слоганот со кој Гарет Бејл ги навреди челниците и навивачите на Реал во 2019 година.

Тој беше критикуван и од шпанските медиуми кои го нарекоа паразит бидејќи земал огромна плата во Реал без да придонесе за успехот на тимот. Често можеше да се види како не слави победи со соиграчите.

Клучен за репрезентацијата

Сосема поинаква е ситуацијата во репрезентацијата на Велс. Бејл игра одлично за својата земја, тој е капитен и редовно најдобар играч на теренот. Велс се пласираше на Светското првенство, а најголема заслуга за тој подвиг има Бејл. Тој е роден во Кардиф, каде што живее неговото семејство, а факт е дека репрезентацијата на Велс се собира и се подготвува во Кардиф.

Според BBC, моменталната примарна цел на Бејл е да успее на Мундијалот со Велс, за кој има идеални услови во не толку тешкото првенство. Кардиф нема да може да му понуди голема плата. Во Реал заработува колку целиот тим на Кардиф во моментов, но се чини дека парите не се пресуден фактор за овој трансфер.

Тагови
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Фудбал

Верати опљачкан на Ибица

Read more

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Read more

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Read more

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ поради Чилиќ би можело да се збогува од Вимблдон

Читај повеќе

Беретини се повлече од Вимблдон поради коронавирус

Читај повеќе

Верати опљачкан на Ибица

Читај повеќе
  • play_arrow

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Читај повеќе

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Читај повеќе
  • play_arrow

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Читај повеќе

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафлин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе