Google ги објави деталите за новите смартфони Pixel 5 и Pixel 4a 5G

Компанијата Google на 30 септември ќе ги претстави смартфоните Pixel 5 и Pixel 4a 5G, а сега се познати и перформансите за овие уреди.

И двата смартфони ќе имаат Qualcomm Snapdragon 765G процесор, 128 GB интерна меморија, главна камера од 12,2 MP(f/1.7), ултраширока од 169(f/2.2) и селфи камера од 8 MP(f/2.0). Смартфоните поддржуваат снимање во 4К резолуција, ќе имаат стерео звучници и ќе го користат оперативниот систем Android 11.

Google Pixel 5 доаѓа со 6,0-инчен екран со фреквенција на освежувања од 90Hz и Gorilla Glass 6 заштита. Pixel 4a 5G ќе има 6,2-инчен екран со Gorilla Glass 3 заштита и фреквенција на освежување од 60Hz.

Pixel 5 има 8, а Pixel 4a 5G 6 GB. Google Pixel 5 го напојува батерија од 4.800 mAh, a Pixel 4a 5G батерија од 3.8885 mAh.

Pixel 5 има три, а Pixel 4a 5G два микрофони.

Уредите ќе бидат претставени на 30 септември, а цената сè уште не е позната.

Тагови
реклама

Мобилни

OnePlus претстави два нови евтини смартфони

Read more

Кои апликации најмногу ја „цицаат“ батеријата на Android смартфоните?

Read more

Како ќе изгледа новиот телефон на преклоп на Huawei?

Read more

Што има во внатрешноста на iPhone 12?

Read more

Гик

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Читај повеќе
  • play_arrow

Како SOFIA откри вода на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот Apple Watch 6

Читај повеќе
  • play_arrow

Жежок Нептун: Има атмосфера и на 1.600 степени Целзиусови

Читај повеќе

Curiosity испрати интересно селфи од Марс

Читај повеќе

Која беше најлошата година во историјата на човештвото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десетте најголеми црни дупки откриени досега

Читај повеќе

НАСА: Дефинитивно има вода на Месечината

Читај повеќе