Google ве следеше и во Incognito режим

Google се согласи да избрише милијарди податоци и донекаде да ја ограничи својата моќ да ги следи корисниците, по најновата одлука на американскиот суд.

Во прашање е колективна тужба од 2020 година, која го обвини Google дека ја нарушува приватноста на корисниците со собирање на нивните податоци дури и кога користат режим Incognito.

Во тужбата се бараа пет милијарди долари отштета, но компанијата не признава за што сè е обвинета.

Некои промени се веќе направени, а бришењето на податоците ќе стапи на сила надвор од САД.

Во јануари, кратко време откако беа објавени плановите за решавање на случајот, компанијата ги ажурираше своите документи за да стане јасно дека сè уште ги следи податоците на корисниците дури и кога е вклучен Incognito режимот.

Истиот месец, Google објави дека тестира функција која автоматски ќе блокира колачиња од трета страна, кои помагаат да се следи активноста на корисниците, за секој што користи Google Chrome.

Тие, исто така, се согласија да избришат „стотици милијарди“ податоци за „користење приватен прелистувач“, се вели во соопштението на судот.

„Задоволни сме што ја решивме оваа тужба, за која секогаш верувавме дека е неоснована“, рече портпаролот на Google, Хорхе Кастањеда, истакнувајќи дека тие нема да платат никаков надомест.

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Интернет

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Read more

Instagram заработува повеќе пари од рекламирање отколку YouTube

Read more

Кој ќе плати, ќе добие ВИ: Дали Google ќе воведе наплата за својата основна услуга?

Read more

X им дава сино знакче на корисниците со повеќе од 2.500 Premium следбеници

Read more
 

Гик

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе