Google ве следеше и во Incognito режим

Google се согласи да избрише милијарди податоци и донекаде да ја ограничи својата моќ да ги следи корисниците, по најновата одлука на американскиот суд.

Во прашање е колективна тужба од 2020 година, која го обвини Google дека ја нарушува приватноста на корисниците со собирање на нивните податоци дури и кога користат режим Incognito.

Во тужбата се бараа пет милијарди долари отштета, но компанијата не признава за што сè е обвинета.

Некои промени се веќе направени, а бришењето на податоците ќе стапи на сила надвор од САД.

Во јануари, кратко време откако беа објавени плановите за решавање на случајот, компанијата ги ажурираше своите документи за да стане јасно дека сè уште ги следи податоците на корисниците дури и кога е вклучен Incognito режимот.

Истиот месец, Google објави дека тестира функција која автоматски ќе блокира колачиња од трета страна, кои помагаат да се следи активноста на корисниците, за секој што користи Google Chrome.

Тие, исто така, се согласија да избришат „стотици милијарди“ податоци за „користење приватен прелистувач“, се вели во соопштението на судот.

„Задоволни сме што ја решивме оваа тужба, за која секогаш верувавме дека е неоснована“, рече портпаролот на Google, Хорхе Кастањеда, истакнувајќи дека тие нема да платат никаков надомест.

Тагови
реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Загина мотоциклист по судир со возило со холандски таблички во Скопје

Read more

Интернет

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Read more

Поставен нов рекорд во брзина на интернет

Read more

Google го укинува бесконечното скролање

Read more

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Read more
 

Гик

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Читај повеќе
  • filter

Воланот за тркачки симулации е идентична реплика на оној во болидот на Мерцедес

Читај повеќе

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе