Грчка лингвистка: Македонскиот јазик во Грција се зборува од VI век

Филип Здравески
/ 18.03.2023 / 13:13

За грчката лингвистка Александра Јоаниду постоењето на македонскиот јазик во Грција не само што е непобитен факт, туку за неа јасно е и од кога овој јазик се зборува во северните делови на нашиот јужен сосед и дека е различен од бугарскиот.

„Со сигурност знаеме дека македонскиот јазик постоел уште во VI век. Јазикот припаѓа на истиот јазичен континуум како бугарскиот и словенскиот кој сѐ уште се зборува овде в Грција. Како ќе се нарече тој јазик зависи многу од оној што го зборува“.

Дали има согласност дека постои овој јазик?

„Се разбира, сега и отсекогаш. Оваа работа, дека нешто не постои само затоа што не се именува, е лудост на грчката политика“, вели Јоаниду.

Remote video URL
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Регион

Вучиќ: Сѐ што кажав ќе спроведеме, а за признавање и членство во ОН или телата на ОН нема ни збор

Read more

AccuWeather ја објави пролетната прогноза: Поплави на Балканот, температури повисоки од вообичаените

Read more

Во Бугарија загина мигрант по полициска потера на автопат, други 16 се повредени

Read more

Судот во Лерин ги одби тужбите и барањата за забрана на Центарот за македонски јазик

Read more
 

Вести

  • play_arrow

МВР: Спречено организирано бегство од Идризово, откриен 40-метарски тунел

Читај повеќе

Судењето за „Ласкарци“ продолжува на 30 март

Читај повеќе

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Читај повеќе

На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит

Читај повеќе

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Читај повеќе

Вучиќ: Сѐ што кажав ќе спроведеме, а за признавање и членство во ОН или телата на ОН нема ни збор

Читај повеќе
  • play_arrow

Русите се пофалија дека пресретнале американски бомбардери над Балтичко Море

Читај повеќе

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Читај повеќе

Почина актерот Димче Мешковски

Читај повеќе