Гужви и нервоза оти е затворен влезот на Охрид; Пецаков: Ова што го правите нема смисла!

Поради изградба на автопатот, затворен е влезот на Охрид.

Градоначалникот Кирил Пецаков реагира, негодувајќи дека тоа е случува на почетокот на туристичката сезона во градот.

„7 години не помрдна ‘автопатов’, сега на почеток на туристичка сезона 45 дена го затворате влезот на Охрид и се пренасочува цел сообраќај по стариот пат. Пат кој нема капацитет да прими толкава голема бројка на возила и хаосот кој ќе го создавате е неминовен“, вели Пецаков.

Градоначалникот јавно ги повика министерот за транспорт и врски, министерот за внатрешни работи и премиерот, да ја сменат одлуката и да овозможат нормален проток на возила во ек на туристичката сезона, а по завршувањето на сезоната да отпочнат со градежните активности.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Македонија

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Read more

Посебен режим на сообраќај во Скопје денеска и утре

Read more

Левица: Дали велешкото езеро е пред еколошка катастрофа?

Read more

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Read more
 

Вести

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Читај повеќе

Притвор за велешанец кој ја претепал мајка си и ѝ се заканувал со нож

Читај повеќе

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај во Скопје денеска и утре

Читај повеќе

ЦУК: 15 пожари гореле на отворено низ Македонија

Читај повеќе

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Читај повеќе

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Читај повеќе