Идеја за ручек: Пилешки плескавици

Пилешките плескавици се одлична идеја за ручек кога не знаете што да подготвите.

Кога немате инспирација за ручек, направете плескавици од бело месо. Може да се јадат и сами, но доколку сакате и прилог можете да подготвите интересно пире од карфиол или освежителна салата. Многу веројатно дека состојките веќе ги имате дома.

Потребни состојки:

 • 2 парчиња пилешко филе
 • магдонос
 • 3 јајца
 • 80 gr моцарела
 • 3 лажици мајонез
 • 50 gr брашно
 • сол
 • бибер
 • лук во прав
 • масло

Подготовка:

Исечете го пилешкото месо на коцки. Додадете сечкан магдонос и јајца. Убаво промешајте, па додајте рендана моцарела и мајонез. Додадете сол, бибер и лук во прав. Добро промешајте. Потоа додадете го брашното и сè убаво соединете. Извадете ја смесата со лажица и ставете ја во загреаното масло. Пржете додека не оцените дека се готови.

Remote video URL
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Рецепти

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Read more
Шпански омлет за совршен појадок

Шпански омлет за совршен појадок

Read more

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Read more
Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Read more
 

Магазин

 • filter

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Читај повеќе

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Читај повеќе

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Читај повеќе

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Читај повеќе
 • play_arrow

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Читај повеќе

Дали детето ви е разгалено?

Читај повеќе

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Читај повеќе
 • play_arrow

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Читај повеќе
 • play_arrow

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Читај повеќе