Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Социјалната мрежа претстави новина - превод на кој било странски текст што е пред вас додека ги разгледувате објавите Story. Оваа карактеристика е најавена за корисниците ширум светот.

Досега требаше да користите алатка за превод за да ги разберете објавите на различни јазици во опцијата Story од милијарди корисници на Instagram. Сега ќе можете да добиете превод на повеќе од 90 јазици директно од апликацијата - иако оваа опција моментално работи без аудиопревод.

URL

Тоа е чекор поблиску до идејата да се направи Instagram поинклузивен. За да се заобиколи тековното ограничување за преводите, луѓето исто така можат да ја искористат неодамна додадената опција за автоматски превод.

Новата опција е веќе вклучена по ажурирањето на апликацијата. Додека ги гледате објавите, кога апликацијата ќе открие дека ја гледате објавата Story на друг јазик, тоа ќе ви го покаже барањето „Преглед на превод“ во горниот лев агол на апликацијата. Сè што треба да направите е да допрете на маркерот за да го видите текстот на вашиот мајчин јазик.

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Интернет

Google денеска наполни 23 години

Read more

На децата во Кина им е забрането да користат TikTok подолго од 40 минути

Read more

Instagram воведе промена: Swipe-up замина во историја, го замени стикер-линк

Read more

Facebook сепак ги дели корисниците на важни и неважни

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе