Instagram тестира опција за гасење на известувањата за прочитана порака

Instagram работи на нова функција која ќе им овозможи на корисниците да ја исклучат потврдата (известувањето) за прочитана порака во инбокс. Социјалната мрежа во сопственост на Meta не соопшти кога функцијата ќе биде достапна за корисниците.

WhatsApp, апликација за пораки, исто така во сопственост на Meta, веќе има слична функција која им овозможува на корисниците да изберат дали другите можат да видат дали пораката е прочитана или не.

Апликацијата Facebook Messenger на Мета ја нема таа опција.

Првиот човек на Instagram, Адам Мосери, не го потврди датумот на пристигнувањето на функцијата или приближното време кога може да се очекува, но кога ќе биде достапна, корисниците ќе ја најдат во табулаторот за поставки за приватност. Тековното мени на апликацијата се разликува од она на скриншотот објавен од Мосери, што значи дека може да се очекува и редизајн на менито.

Instagram претходно соопшти дека работи на нова функција која ќе им овозможи на корисниците да додаваат медија на постоечки carousel фотографии откако ќе добијат покана од пријател. Ова ќе бара одобрение од оригиналниот објавувач за какви било дополнителни фотографии и клипови. Оваа функција се очекува да го подобри заедничкото споделување на платформата.

Исто така, опциите за прилагодување на фидот ќе се зголемат бидејќи компанијата тестира функција која ќе им овозможи на корисниците да изберат што сакаат да видат на нивниот фид. Ќе им бидат понудени три опции, имено Following, Favorites и Meta Verified.

Тагови
реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Интернет

X официјално дозволува XXX содржина

Read more

Јутјуберот MrBeast го собори рекордот, официјално има најмногу претплатници

Read more

Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Read more

Готово е: Од денеска само X

Read more
 

Гик

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Читај повеќе

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Читај повеќе

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Читај повеќе

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Читај повеќе

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе