Instagram тестира опција за гасење на известувањата за прочитана порака

Instagram работи на нова функција која ќе им овозможи на корисниците да ја исклучат потврдата (известувањето) за прочитана порака во инбокс. Социјалната мрежа во сопственост на Meta не соопшти кога функцијата ќе биде достапна за корисниците.

WhatsApp, апликација за пораки, исто така во сопственост на Meta, веќе има слична функција која им овозможува на корисниците да изберат дали другите можат да видат дали пораката е прочитана или не.

Апликацијата Facebook Messenger на Мета ја нема таа опција.

Првиот човек на Instagram, Адам Мосери, не го потврди датумот на пристигнувањето на функцијата или приближното време кога може да се очекува, но кога ќе биде достапна, корисниците ќе ја најдат во табулаторот за поставки за приватност. Тековното мени на апликацијата се разликува од она на скриншотот објавен од Мосери, што значи дека може да се очекува и редизајн на менито.

Instagram претходно соопшти дека работи на нова функција која ќе им овозможи на корисниците да додаваат медија на постоечки carousel фотографии откако ќе добијат покана од пријател. Ова ќе бара одобрение од оригиналниот објавувач за какви било дополнителни фотографии и клипови. Оваа функција се очекува да го подобри заедничкото споделување на платформата.

Исто така, опциите за прилагодување на фидот ќе се зголемат бидејќи компанијата тестира функција која ќе им овозможи на корисниците да изберат што сакаат да видат на нивниот фид. Ќе им бидат понудени три опции, имено Following, Favorites и Meta Verified.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Интернет

Веб-прелистувачот Samsung Internet достапен за Windows

Read more

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Read more

Заштитете го вашиот профил на Gmail да не останете без него по 1 декември

Read more

Во Кина е пуштена во употреба најбрзата интернет-конекција во светот

Read more
 

Гик

WhatsApp додаде опција за таен код за криење разговори

Читај повеќе

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

Читај повеќе

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Читај повеќе
  • filter

Virgin Atlantic направи историски лет меѓу Лондон и Њујорк користејќи одржливо авионско гориво

Читај повеќе

Со нас се од самиот почеток: Вошките и нивната улога во проучувањето на миграциите на луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кина: Најдовме геометриски форми под површината на Марс

Читај повеќе
  • filter

Европски божикни базари со најдолга и најинтересна традиција

Читај повеќе

Новооткриени сидра на брегот на Сицилија даваат нов увид во архајскиот период

Читај повеќе

Увери се во револуционерна елеганција во производството на Vivax 4K QLED Android TV

Читај повеќе