Instagram воведе промена: Swipe-up замина во историја, го замени стикер-линк

Најавено - остварено! Instagram ја укина Swipe-up опцијата во Story објавите.

Социјалната мрежа Instagram доби огромна популарност со копирање од апликацијата Snapchat, која тимот на Facebook ја нарече Story.

Во објавите на Story, особено популарна опција беше Swipe-up, т.е. пристап до содржината зад приказната со влечење и посета на одредена интернет адреса, која сега е укината.

На глобално ниво укинувањето на Swipe-up опцијата на Instagram почнс на 30 август, но промените за корисниците во регионов се видливи последниве неколку денови, во средината на септември, откако апликацијата доби ажурирање.

Повлекувањето нагоре е заменето со стикер, или сликичка или стандарден бел меур на дното на страницата со врска, која ги повикува корисниците да кликнат на неа. Важно е да знаете дека пристапот до врската, наместо Swipe-up може да изгледа различно, во зависност од тоа како сопственикот на профилот, т.е. страниците ќе го направат.

Корисниците на тој начин ќе имаат можност да закачат стикер или сликичка каде сакаат во Instagram приказната и да ги користат за посета на надворешна врска. Со промена на Swipe-up во сликички, компанијата сака да им даде поголема контрола на креаторите на содржини во нивните приказни, но и да ја освежат мрежата на Instagram и да ја направат поинтересна и помалку униформирана.

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more

Интернет

Пристигнува Photoshop во прелистувач: Нема инсталација, повеќето алатки се таму

Read more

Нова листа на најлоши лозинки, проверете дали е вашата безбедна

Read more

Славни личности со најголема заработка на Instagram

Read more

Instagram конечно овозможи објавување од компјутер

Read more
 

Гик

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Читај повеќе