НБА 2023/2024

Јокиќ трагичар во шокантниот пораз на Денвер

Неверојатен пораз доживеа Денвер Нагетс, кој имаше предност од 23 поени против Сан Антонио Спарс, но на крајот загуби со 121:120 и со тоа веројатно го испушти првото место на Западот пред последното коло од регуларниот дел од сезоната.

Во последните три минути Никола Јокиќ ги промаши двата шута и загуби една топка, а заврши со 22 поена, 7 скока и 12 асистенции.

Најефикасен беше Џамал ​​Мареј од Денвер со 35 поени, а Сан Антонио го предводеше феноменалниот Виктор Вембанјама со дабл-дабл 34 поени и 12 скока.

Remote video URL

Кошаркарите на Феникс Санс го победија Сакраменто Кингс на гости со 108:107 благодарение на многу добрата партија на Јусуф Нуркиќ, кој имаше дабл-дабл учинок вклучувајќи го и победничкиот кош.

Босанецот постигна 10 поени, а имаше и 10 скока и 3 асистенции, заедно со 1 украдена топка и 2 блокади.

Феникс губеше со 16 поени разлика, но успеа да се врати и да израмни, а потоа Нуркиќ на 8 секунди пред крајот изведе слободно фрлање за триумф на неговиот тим кој допрва ќе треба да игра во плеј-инот, со оглед на тоа што новиот Њу Орлеанс Пеликанс има победа плус на своето конто.

Кај Санс најефикасен беше Кевен Дурент со 28 поени, Девин Букер додаде 21, а Бредли Бил 20. Домантас Сабонис постигна 25 поени за „Кралевите“, заедно со 12 скока и 9 асистенции.

Remote video URL

Резултати:

Филаделфија 76ерс - Орландо Меџик 125:113
Вашингтон Визардс - Чикаго Булс 127:129
Бостон Селтикс - Шарлот Хорнетс 131:98
Кливленд Кавалирс - Индијана Пејсерс 129:120
Њујорк Никс - Бруклин Нетс 111:107
Мемфис Гризлис - Лос Анџелес Лејкерс 120:123
Мајами Хит - Торонто Репторс 125:103
Минесота Тимбервулфс - Атланта Хокс 109:106
Оклахома Сити Тандер - Милвоки Бакс 125:107
Сан Антонио Спарс - Денвер Нагетс 121:120
Далас Маверикс - Детроит Пистонс 89:107
Голден Стејт Вориорс - Њу Орлеанс Пеликанс 109:114
Портланд Трејл Блејзерс - Хјустон Рокитс 107:116
Лос Анџелес Клиперс - Јута Џез 109:110
Сакраменто Кингс - Феникс Санс 107:108

Табела:

реклама

Кошарка

Познати трите најдобри НБА петорки - само еден Американец во првата

Read more

Јокиќ ќе игра за Србија на Олимпијадата

Read more

Забава каква што можевме само да посакаме: Бостон славеше со чудесна тројка и продолженија

Read more

Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Читај повеќе

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Читај повеќе

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе