Како Bentley го замислува „кралот на патиштата“ од иднината?

Британскиот производител на луксузни автомобили Bentley го откри концептот EXP 100 GT, кој претставува визија за уличен суперавтомобил што би требало да се појави најрано во 2035 година.

Иако 2035 година звучи доста далечна, автомобилските компании не оставаат ништо на случајноста и веќе прават планови за моделите кои ќе се произведуваат во наредната деценија и пол.

По повод 100 години од постоењето на компанијата, Bentley го претстави футуристичкиот концепт EXP 100 GT, кој го добива погонот од четири електромотори со вкупна комбинирана моќ од дури 1.340 коњски сили и има максимален вртежен момент од 1.491 Nm.

Британската компанија наведува дека овој автомобил е способен да забрза од место до 100 км/ч за помалку од три секунди, а притоа може да достигне максимална брзина од 300 км/ч. Благодарение на очекуваните унапредувања на полето на погонски батерии, продукцискиот EXP 100 GT во иднина би можел да се наполни до капацитет од 80% за само 15 минути.

Според зборовите на луѓето од Bentley, концептот EXP 100 GT има должина од 5,8 метри, ширина од 2,4 метри и маса од 1.900 килограми, а моќниот електричен погон ќе му овозможи автономија од околу 700 километри. Автомобилот е замислен така што ќе може да се движи и без присуство на возач.

Автопилотот ќе се погрижи за безбедно пристигнување на саканата дестинација, а конфигурацијата на седишта во кабината се менува во зависност од тоа дали е вклучен автономниот режим на возење или со возилото управува човечка рака.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Концепти

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Read more

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Read more

Новиот Nissan GT-R R35 Final Edition ќе развива 710 КС

Read more

Dacia со тизери ги најави новите Sandero, Sandero Stepway и Logan

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новото Ferrari Portofino M со поголема моќност

Читај повеќе
  • filter

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Audi A3 G-Tron

Читај повеќе
  • play_arrow

Кршење Lamborghini во првиот трејлер за новите авантури во Top Gear

Читај повеќе