Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Ако некогаш сте се запрашале дали Македонија ќе добие излез на море доколку нивото на светските мориња се покачи за 100 метри, одговорот го имаме - не, за малку нема да добие. Егејското Море ќе ни дојде речиси до граница.

Затоа, пак, во близина ќе имаме уште едно море за одење на одмор и тоа Панонското Море кое ќе ја поплави цела Војводина и половина Унгарија.

Холандија и Данска целонсо ќе ги снема, а од Естонија ќе останат само неколку острови.

Тагови
реклама

Чек дис аут

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

Претставена првата подводна вендинг машина за слатки, валутата е забава

Read more

Колумбија го бара „светиот грал“: Праќа експедиција до потонат брод со богатство

Read more

Аналитичарка на соништа открива што значи кога постојано сонуваме една иста личност

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе