Како целодневното седење влијае на здравјето на срцето?

Редовното движење наспроти седењето може значително да го подобри здравјето на срцето, открива ново истражување.

Многу возрасни луѓе имаат работи кои бараат од нив да седат поголем дел од денот. Сепак, давање приоритет на физичката активност, дури и во мали количини, може да има позитивно влијание врз целокупната благосостојба.

Новото истражување на Универзитетскиот колеџ во Лондон, објавено претходно овој месец во European Heart Journal, покажува дека заменувањето на седењето со секојдневно неколку минутно вежбање со умерен интензитет може значително да го подобри здравјето на вашето срце.

Од друга страна, истражувачите откриле дека долгото седење може негативно да влијае на вашето срце и да го зголеми ризикот од смрт.

За да го разберат ова, истражувачите изградиле модел за да утврдат што би се случило ако некое лице менува едно однесување за друго секој ден во текот на една недела.

Моделот анализирал податоци од различни студии кои му овозможиле на истражувачкиот тим да го види влијанието на промената на одредени однесувања. На пример, 54-годишна жена која 30 минути седење ги заменила со умерено вежбање, успеала не само да го подобри здравјето на срцето, туку и да го намали обемот на половината за 2,5 сантиметри.

Ова истражување не е прва студија која го истражува негативното влијание на седењето врз здравјето и како луѓето можат да ги ублажат овие ризици.

Во друга студија претходно годинава, истражувачите открија дека луѓето кои седат повеќе од 12 часа на ден имаат 38% поголем ризик од смрт доколку не вежбаат најмалку 22 минути секој ден.

За оние кои седат повеќе од 12 часа на ден, постои зголемен ризик од прерана смрт. Седењето има негативен ефект врз нашето срце исто како што активноста има позитивно влијание врз него.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе