Како да го деактивирате или избришете профилот на Instagram?

Деактивирајте или избришете го вашиот профил на Instagram многу лесно, во само неколку чекори, но не заборавајте ги вашите лични податоци.

Нема сомнеж дека Instagram може да биде многу корисен за споделување спомени и комуникација со најблиските. Сепак, многумина тврдат дека оваа социјална мрежа е главно губење време, скролање без цел и место каде што многумина се обидуваат да се претстават многу поразлично од она што се во реалноста, па сè почесто наидуваме на луѓе кои сакаат да го деактивираат или избришат нивниот профил на Instagram.

Доколку сте еден од корисниците кои сакаат да ја напуштат платформата или да се одморат од неа, сигурно сте забележале дека платформата малку го искомплицира целиот процес, а ние само за вас подготвивме текст за тоа како можете трајно или привремено да се дистанцирате од Instagram.

Како да деактивирате профил на Instagram?

Доколку сакате привремено да го деактивирате вашиот профил, Instagram посочува дека привремено ќе го сокрие, исто како и вашите фотографии, коментари и лајкови, додека повторно не го активирате профилот со повторно најавување.

Можете да го оневозможите вашиот профил само преку компјутер или интернет прелистувачот на вашиот паметен телефон. Постапката е иста без разлика за што сте се одлучиле.

  • Најавете се на вашиот профил на Instagram преку веб-прелистувач
  • Кликнете на сликата на вашиот профил во горниот десен агол, потоа кликнете на Profile и потоа на Edit Profile
  • На самото дно на екранот, ќе се појави опцијата Temporarily disable your account

Instagram ќе побара од вас да објасните зошто ја оневозможувате вашата сметка, изберете го вашиот одговор во менито Why are you disabling your account, по што ќе треба да ја внесете лозинката, и

Откако ќе го направите сето тоа, ќе забележите дека опцијата Temporarily disable your account повторно е „вклучена“ и со неа привремено ќе го деактивирате вашиот профил.

Како да избришете профил на Instagram?

Откако ќе го избришете вашиот профил, содржината - фотографии, видеа, коментари, допаѓања и следбеници - ќе бидат трајно отстранети. По бришењето на профилот, секогаш можете повторно да се регистрирате со истото корисничко име или да го додадете на друг профил(ако имате), ако претходно не почнал да го користи друг корисник.

Instagram е вистински пример за терминот Dark Pattern и како што можеби претпоставивте, не можете да го избришете вашиот профил од апликацијата за телефон, ќе мора повторно да користите веб-прелистувач.

Најбрзиот начин е да ја посетите нивната официјална страница за бришење профил, а потоа следете ги следните чекори.

  • Ако не сте најавени, ќе биде побарано да го сторите тоа
  • Изберете ја опцијата од паѓачкото мени Why do you want to delete, односно објаснете зошто го бришете профилот
  • Треба повторно да ја внесете лозинката i
  • Кликнете на Delete (па вашето корисничко име).

Instagram нема веднаш да го избрише вашиот профил, откако ќе биде поднесено барање за бришење, профилот целосно ќе биде избришан дури по еден месец. Во меѓувреме, вашите податоци, профил, фотографии итн. нема да бидат видливи за другите луѓе.

Зачувајте ги вашите податоци пред да го избришете Instagram

Како што е случајот со претходните две опции, целата оваа постапка ќе треба да ја завршите преку интернет прелистувач. Откако ќе се најавите на вашиот профил на Instagram, кликнете на Privacy and Security и изберете ја опцијата Request Download лоцирана под Data Download.

Корисникот ќе мора да ја достави својата е-адреса, бидејќи Instagram таму ќе ги испрати податоците, откако ќе кликнете Request Download. Потребни се 48 часа за да ви ги испрати сите податоци. Нема да ја добиете опцијата да изберете што да зачувате, но ќе ја добиете целата своја историја. Instagram најверојатно ќе ви ги испрати овие податоци во формат JSON (JavaScript Object Notation), а најлесен начин да ги прочитате е преку интернет прелистувач како што е Firefox.

Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Интернет

Готово е: Од денеска само X

Read more

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Read more

TikTok ја тужи Белата куќа: Си го кршат сопствениот устав, ќе замолкнат 170 милиони Американци

Read more

Блокирањето на X платформата веќе не е исто

Read more
 

Гик

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Читај повеќе

Готово е: Од денеска само X

Читај повеќе

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Grand Theft Auto 6 ќе пристигне во 2025 година

Читај повеќе
  • play_arrow

ChatGPT доби надградба на која само небото ѝ е граница

Читај повеќе

Canon потврди: Доаѓа моќниот EOS R1

Читај повеќе

Приватен простор и подобaр мултитаскинг: Пристигна Android 15 Beta 2, еве што сѐ носи

Читај повеќе

Никола Тодороски: „Наша гордост. Наша одговорност“ ми отвори нова перспектива колку може позитивно да се влијае

Читај повеќе

Микробите и нивното изненадувачко влијание врз нашето социјално однесување

Читај повеќе