Како да се ослободите од мравките во домот?

Ако ви е преку глава од мравки кои се шетаат низ вашиот дом, не грижете се - постои решение.

Додека многумина од нас уживаат во потоплото време, зголемувањето на температурите исто така значи дека мравките ќе бидат поактивни.

Мравките можат да предизвикаат многу проблеми во домот и работникот простор, влегуваат во шкафовите, храната, па дури и во фрижидерите и замрзнувачите. Но, професионалното отстранување на мравките може да чини до 270 евра по третман. 

Значи, ако сте на буџет, но сакате да ставите крај на овие несакани гости во вашиот дом, постојат неколку евтини решенија. Крис Хатон, експерт за складирање и сопственик на Adams Selfstore, споделува три трикови за хумано отстранување на мравките од домовите.

Оцет

Според Крис, оцетот е одлично решение за чистење и иако може да се користи за отстранување бигор и чистење на прозорците, може да се користи и за одбивање на инсекти - вклучувајќи ги и мравките.

„Испрскајте раствор од еднакви делови оцет и вода околу влезните точки, патеките на мравките и познатите области на наезда. Ова ги раскинува нивните миризливи патеки и ги одвраќа мравките да се вратат“, вели тој.

Есенцијални масла

Како и белиот оцет, одредени есенцијални масла, вклучително и масла од пеперминт, чајно дрво и цитрус, „се природни репеленти на мравки“, според Крис. Но, наместо да се користат чисти есенцијални масла, експертот предложил нивно мешање со вода. За да се збогувате со мравките во вашиот дом, едноставно измешајте неколку капки есенцијални масла со вода и испрскајте го растворот низ вашиот дом. Фокусирајте се на користење околу рамки на вратите, прозорците и отворите каде што најверојатно ќе влезат мравките.

Цимет

Конечно, иако многумина од нас користат цимет за печење и готвење, се покажа дека тој може да се користи и за одбивање инсекти. Посипувањето мелен цимет на или околу патеките на мравките може да го наруши нивниот мирис, што може да ги спречи да влезат во домовите. Станува збор за безбеден, нетоксичен метод кој ќе ве чини само неколку евра.

реклама

Живот

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Read more

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Летно пиво: Историја на радлерот

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе