Зошто мокрите костими за капење се најголемите непријатели на жените во лето?

Покрај превентивните прегледи, во летните месеци жените најчесто посетуваат гинеколог поради урогенитални инфекции.

Д-р Александра Костиќ, гинеколог во Здравствениот дом „Д-р Симо Милошевиќ“ во Белград, Србија, објаснува што е најголема закана за женското здравје во лето и како да се постапи.

„Жените поминуваат повеќе време на плажа, пливаат, понекогаш и во нехигиенски води. Долгото останување во ладна вода, носењето влажни костими за капење, седењето на влажна крпа, носењето несоодветна облека се исто така фактори на ризик за развој на инфекции, забележува д-р Костиќ.

Најчести инфекции кои демнат во лето се кандида, ешерихија коли и други цревни бактерии. Тоа се всушност бактерии и габи кои вообичаено се наоѓаат во урогениталниот тракт на жената, но во многу мал број, забележува д-р Костиќ. Сè додека има многу лактобацили, добрите бактерии, тие штитат од сите инфекции. Меѓутоа, ако нивниот број се намали, тогаш тие габи и бактерии се размножуваат во поголем број и создаваат проблем.

„Она што го советуваме во текот на летните месеци е превентивна употреба на пробиотици, тоа се таканаречени женски пробиотици кои може да се пијат, може да се применуваат локално и секако да се води сметка за хигиената, да се носи удобна памучна облека и треба да се избегнува синтетичка долна облека, танга, да се менува костимот за капење веднаш по излегувањето од вода“, советува д-р Костиќ.

Поголемиот дел од пациентките на кои им е потребна помош обично наведуваат дека или биле на одмор и се заразиле или пливале во некој од базените. Симптомите вклучуваат проблеми во форма на зголемено лачење, чешање, непријатен мирис, проблеми со мокрење или често и болно мокрење.

„Меѓутоа, ако превенцијата не успее или има пад на имунитетот, а се појави инфекција, тогаш обично ги тестираме овие пациенти со инструкции да направат одредени брисеви и потоа да добијат терапија врз основа на резултатите“, вели д-р Костиќ.

Доколку постои сомневање за сериозна полово пренослива болест или пациентите кажат дека имале ризично сексуално однесување, примерокот од крвта секогаш се тестира за СИДА, сифилис, генитален херпес и сл.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Здравје

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Кардиолог откри 10 критични симптоми на срцеви болести кои не треба да ги игнорирате

Read more

Трите најдобри додатоци за здрави црева, според нутриционист

Read more
 

Магазин

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
  • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Читај повеќе