Како да се разбудите наспани?

Брзото темпо на живеење, набиените распореди и домашните обврски се фактори што придонесуваат да не спиете доволно или квалитетно.

Хроничната ненаспаност може да се одрази на здравјето, концентрацијата и сексуалниот живот, како и на вашиот изглед.

Експертите советуваат како да ги смените вашите навики за да се наспиете квалитетно и здраво и тоа ќе се одрази на вашата кожа. Шест часа квалитетен непрекинат сон се доволни за да се разбудите наспани.

Наместете аларм

Не станува збор за аларм за будење, туку аларм што ќе ве потсети дека е време да си легнете и да почнете полека да го забавувате организмот. Ова ќе ви помогне да развиете рутина на легнување на спиење што ќе резултира со здрави навики и редовен сон.

Спијте на грб

Спиењето на грб е важно ако сакате да се разбудите свежи. Со спиењето на страна вршите притисок на лицето, што го забрзува распаѓањето на колагенот и води до видливи линии на лицето и создавање брчки.

Електронски мрак

Оставете го мозокот навистина да се одмори. Исклучете ги сите екрани, монитори и електронски уреди, од телевизор, таблет, лаптоп до смартфон. Светлото од екраните го попречува првиот сон или т.н. златни часово во кои телото го зголемува лачењето на хормоните што го зајакнуваат организмот.

Средете ја собата во која спиете

Нередот може да ви предизвика стрес додека се обидувате да заспиете, што го активира лачењето на кортизолот, а тој пак го уништува колагенот, главниот хормон одговорен за еластичност на кожата. Претворете ја собата во која спиете во место што ќе ве смири и во кое лесно ќе потонете во сладок сон.

Хидратација

Одржувањето на новото на хидрираност на организмот е нешто на кое треба да звнимавате во текот на целиот ден. За здрав сон, а со тоа и здрава кожа, важно е да му овозможите на телото доволно хидратација, но немојте да пиете многу течности непосредно пред спиење. Исто така, ако пиете алкохол на вечерно излегување, не заборавајте со секоја чашка алкохол да испиете чаша вода. 

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Здравје

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Read more

Гинеколог ги советува паровите кои се мачат со неплодност

Read more

Зошто лицето ви е отечено наутро?

Read more

Чистење на црниот дроб: Еликсир од три состојки кој ги елиминира мастите и токсините

Read more
 

Магазин

Како пржената риба да биде крцкава и вкусна, а да не впие масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

Разјаснет небесниот феномен кој го сними пилот во лет

Читај повеќе

Кои се ментално најсилни хороскопски знаци?

Читај повеќе

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Читај повеќе

Осумката е ангелски број: Што носи денешниот датум 08.08?

Читај повеќе

Љубовна математика: Пресметајте ја долната граница на разлика во годините

Читај повеќе

Како се менува мажот кога ќе стане татко?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ослободете се од подбрадокот со неколку лесни вежби

Читај повеќе

Како да го средите домот за 30 минути?

Читај повеќе