Како да спречите воспаление на кожата од заштитните маски?

Заштитните маски помагаат во спречување на ширењето на коронавирусот, велат здравствените власти.

Со оглед на тоа дека времето се разубавува, заштитните маски може да предизвикаат иритација на кожата, особено кај луѓето кои имаат проблеми со кожата.

Памучните маски се подобри за кожата, а може да ги перете во машина за алишта или рачно, со вода и сапун.

Како да го заштитите вашето лице и да спречите воспаление на кожата?

1. По секое носење на заштитна маска, задолжително мијте го лицето и нанесете тоник којшто не содржи алкохол.

2. Маските може да предизвикаат и сушење на лицето бидејќи го впиваат природното масло на кожата. Користете хидратантна крема за да го спречите сушењето на кожата.

3. Заштитните маските можат да предизвикаат и фоликулитис, па затоа треба редовно да го миете вашето лице. За мажите се препорачува да не го бричат лицето во потполност.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Здравје

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Read more

Која храна не треба да се јаде по истекот на рокот?

Read more

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Read more

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Read more

Магазин

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Читај повеќе
  • play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Читај повеќе
  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе