Како е да се живее во највисоката зграда на светот?

Сте се запрашале некогаш какво е чувството да се живее во стан во највисоката зграда на светот?

Со висина од 829,8 метри Бурџ Халифа од 2009 година е официјално највисоката зграда на светот. Се наоѓа во Дубаи, познатиот град во Обединетите Арапски Емирати.

Содржи 30 илјади станови со различна големина, 9 хотели, 19 станбени кули, 3 хектари со паркови и вештачко езеро од 12 хектари. Има 165 надземни ката и 5 подземни.

Но, како е да се живее во оваа необична зграда? Лијам Џефри се понуди да истражи и од лице место да го долови чувството на станување во Бурџ Халифа.

Становите можат да се изнајмат, а има и такви кои се продаваат. Но, цените се вртоглави...

Remote video URL
реклама

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Архитектура

Еко-концепт: Облакодер дизајниран да го впива загадувањето од воздухот

Read more

Како да ја употребите бојата на сезоната во вашето есенско реновирање?

Read more

Направете сами: Креативни украси за бања

Read more

Чудо на архитектурата: Куќа која изгледа како ѕвезда што експлодира

Read more

Магазин

Кина почна со имунизација против COVID-19, иако вакцината уште се испитува

Читај повеќе

Неверојатни факти за животот во Шведска

Читај повеќе

Што ако некој кивне или се искашла покрај вас, а вие немате маска?

Читај повеќе

Секс секој ден, дали е тоа нормално?

Читај повеќе
  • filter

Во Мексико пронајдени коски на 200 мамути стари 15.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

Хоакин Феникс и Руни Мара станаа родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најбогатите славни личности во изминатата деценија?

Читај повеќе

Среќни во љубовта: Ѕвездите им се наклонети токму на овие хороскопски знаци

Читај повеќе