Како е направен најнискиот автомобил во светот?

Најнискиот автомобил во светот доаѓа од Италија и е базиран на легендарниот мал автомобил.

Велиме базиран, бидејќи освен сегментот на телото, останува малку од малата Panda. Само најдобрите познавачи ќе ја препознаат оригиналната Fiat Panda и апсолутно сите ќе се изненадат кога ќе го видат овој автомобил во движење.

Веќе имало такви обиди, а многумина се сеќаваат на една Lada Niva буквално заглавена во земја. Италијанците зад каналот Carmagheddon сега отидоа чекор подалеку и решија да искористат стара Fiat Panda од старо за оваа интересна преработка.

Remote video URL

Го поставиле автомобилот, или она што останало од него, на само 3 сантиметри од земјата, а под каросеријата нашле доволно простор за да го сместат погонот, како и самиот возач. Оваа Panda сега се придвижува од мал двотактен мотор, со доволно простор за три тркала и минијатурен волан.

Возачот нема баш најдобра ергономија. За да гледа каде вози, на покривот има GoPro камера која ја проектира сликата на мобилен телефон. Во секој случај, се работи за интересна преработка која во целост ја исполни задачата и го разбуди интересот на јавноста.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Концепти

G класата на Mansory ќе ги плаши децата за Halloween

Read more

Рестомодот Porsche 911 од серијата 964 чини 1,14 милиони евра

Read more

Volkhart V2 Sagitta од 1947: Побрз од куршум и поаеродинамичен од Golf 7

Read more

Розев BMW M4 Competition доаѓа од работилницата на DarwinPRO Aerodynamics

Read more
 

Автомобили

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Читај повеќе

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Читај повеќе

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Читај повеќе

Австрија воведува нова вињета, а 10-дневната поскапува

Читај повеќе

Новото BMW X3 доаѓа наскоро

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави новото Movano: Електрично, иновативно и ефикасно

Читај повеќе

Автомобилите „на струја“ ги надминаа „дизелашите“

Читај повеќе

Ги менувате сами гумите на возилото? Ова се петте најчести грешки

Читај повеќе