Како изгледа наставата во време на пандемија?

Основните училишта во Данска се отворени веќе еден месец. Данска беше првата земја во Европа што повторно ги отвори училиштата по прогласувањето на пандемијата со COVID-19, откако соопшти дека успеала рано да се справи со епидемијата на својата територија. Во земјата досега се регистрирани помалку од 550 смртни случаи поврзани со коронавирусот.

Децата ги мијат рацете секој час, играат во мали групи, сите се трудат да ги почитуваат мерките за заштита.

Како изгледа еден ден во основното училиште Lynghøj погледнете во прилогот на дописничката на BBC Џин Мекензи.

 

реклама

Останато

Запален автобус низ улиците на Санкт-Петербург

Read more

Како авиокомпаниите вршат дезинфекција и чистење на авионите?

Read more

Пролетта на Бајкалското Езеро

Read more

Колку долго животните можат да издржат без храна?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Како се снајде најбрзиот Mégane на патеката во Нирбургринг?

Read more
play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Read more
play_arrow

Објавен трејлерот за петтата сезона на „Queer Eye“

Read more
play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Read more
play_arrow

Instagram кралица: Овошна пица

Read more
play_arrow

Запален автобус низ улиците на Санкт-Петербург

Read more
play_arrow

Парк во Бруклин со креативно решение за уживање во социјално дистанцирање

Read more
play_arrow

За сериозни: „Spartacus“ вежби за обликување тело

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со „Spies in Disguise“

Read more
play_arrow

Зошто е добро да се исплачете?

Read more
play_arrow

Како да направите Facebook страница за вашиот бизнис?

Read more
play_arrow

Погледнете го трејлерот за последната сезона на „13 Reasons Why“

Read more